Uczniowe SP 169 uczyli się, jak bronić się przed tzw. szewskim matem

Czytaj dalej
Fot. Paweł Łacheta
Piotr Jach

Uczniowe SP 169 uczyli się, jak bronić się przed tzw. szewskim matem

Piotr Jach

W przeciwieństwie do wielu innych zmian, jakie ma przynieść wdrażana właśnie reforma oświatowa, jednej jej nowości łódzkie szkoły nie boją się na pewno.

Chodzi o wprowadzenie do programu nauczania klas początkowych elementów gry w szachy. W Łodzi już się to dzieje, bo w połowie istniejących w mieście podstawówek w szachy już teraz gra się na lekcjach. W sąsiednim Zgierzu tej wywodzącej się ze starożytności gry strategicznej uczą już nawet wszystkie tamtejsze szkoły podstawowe.

Rosnąca szachów w Łódzkiem to w głównej mierze zasługa programu „Edukacja przez szachy w szkole” autorswa Polskiego Związku Szachowego, który w całym kraju - z większym bądź mniejszym powodzeniem - jest realizowany już drugi rok. W Łodzi rozwija się bardzo prężnie, bo o ile w roku szkolnym 2015/2016 uczestniczyło w nim tylko kilka łódzkich podstawówek, to w bieżącym przystąpiły do niego już 43 szkoły. Dzieci zajęcia lubią, bo to w końcu gra, nie szkolna nuda. Nie wiedzą nawet, że przy okazji uczą się nie tylko bawić figurami i zmyślnie przesuwać je po szachownicy...

- Szachy uczą skupienia i koncentracji, co pomaga w łatwiejszym przyswojeniu materiału przekazywanego uczniom na lekcjach. To także trening pamięci. Z kolei opanowanie tajników zapisu szachowego ułatwia dzieciom czytanie ze zrozumieniem - mówi Piotr Straupisz, instruktor PZSzach prowadzący zajęcia w łódzkich szkołach,

- Szachy wpływają pozytywnie nie tylko na kompetencje matematyczne czy logiczne ucznia. Uczą też fair play oraz planowania i konsekwencji swoich poczynań - dodaje Marta Klimas, nauczycielka z SP 169, entuzjastka zajęć szachowych.

Kupić szachy nadal nietrudno. Choć tłamsi je elektroniczna rozrywka i rośnie konkurencja współczesnych planszówek, ma je w ofercie niemal każda księgarnia lub sklep z zabawkami.

Piotr Jach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.