Jan Hofman

Uroczystość w Łodzi. Zbigniew Boniek odebrał tytuł honorowego obywatela miasta

Uroczystość w Łodzi. Zbigniew Boniek  odebrał tytuł honorowego obywatela miasta
Jan Hofman

Trochę dziwi, że tak późno, ale oczywiście lepiej późni, niż wcale. Wczoraj, Zbigniew Boniek, legendarny piłkarz RTS Widzew i reprezentacji Polski, odebrał tytułu honorowego obywatela miasta Łodzi.

Uroczyste wręczenie miało miejsce w ogrodzie pałacu Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej 15.
Przed niemal dwoma laty miejscy radni zdecydowali, że tytuł honorowego obywatela miasta otrzymają: piłkarz Zbigniew Boniek, filantrop Josef Buchmann, architekt Daniel Libeskind i śpiewaczka Teresa Żylis - Gara.
Honorowe obywatelstwa przyznawane są raz na cztery lata. Zazwyczaj kandydatury popierane są jednogłośnie. Tym razem było inaczej. Kontrowersje wzbudziła osoba Zbigniewa Bońka. Nie wszyscy radni chcieli, aby otrzymał to zaszczytne wyróżnienie. Ostatecznie jednak przegłosowano jego kandydaturę.

Wówczas Boniek napisał na Tweeterze: - Chciałbym podziękować za tytuł Honorowy Obywatel Łodzi. Zawsze dbałem o dobre imię tego miasta.. Dziękuje serdecznie Pani @HannaZdanowska i wszystkim Radnym (bez podziału) za to wyróżnienie.

Zbigniew Boniek to były piłkarz, trener, a od 2012 r, przez dwie i pół kadencji , był prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Podczas kariery dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski z Widzewem Łódź. We Włoszech występował w klubach Juventus Turyn i AS Roma.
Od lat mieszka we Włoszech, gdzie nie narzeka na brak zajęć i tak mówi o swoim życiu:

- Natomiast, gdy masz 66 lat, ktoś może powiedzieć, że jesteś w zaawansowanym wieku. Mnie to w ogóle nie przeszkadza. Robię to, co robiłem cały czas - uprawiam trochę sportu, działam jeszcze w wielu branżach. We Włoszech 66-latek to wciąż młody człowiek - dodał.

Do tej pory tytuł honorowego obywatela miasta przyznano między innymi Józefowi Piłsudskiemu, Janowi Pawłowi II, Andrzejowi Sapkowskiemu, czy Janowi Machulskiemu.

Jan Hofman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.