Uwaga pacjenci, od 1 stycznia 2018 roku największy szpital w Rzeszowie przechodzi na pracę zmianową

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
marlena bogdan

Uwaga pacjenci, od 1 stycznia 2018 roku największy szpital w Rzeszowie przechodzi na pracę zmianową

marlena bogdan

- Dla dyrektora liczą się tylko słupki i bilans. Nic więcej - mówi Zdzisław Szramik, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy na Podkarpaciu. - Jego działania wpływają na poziom leczenia, a tym samym na bezpieczeństwo pacjentów - komentuje przejście Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie na system pracy zmianowej.

Przypomnijmy, że ta zmiana wynika z faktu, że wypowiedzenia klauzul opt- out, pozwalającej na pracę lekarzom ponad 48 godzin w tygodniu, złożyło 184 lekarzy z “dwójki”. W sumie pracuje ich tu 440.

Z dyżurów przejdą na zmiany
- W dotychczasowym systemie, praca personelu lekarskiego odbywała się w systemie: od 7 do 14.35. Od godz. 14.35 do 7 dnia następnego - dyżur medyczny. W dniach wolnych i święta dyżur medyczny 24 godzinny od godziny 7 do godziny 7 dnia następnego - tłumaczył nam Krzysztofa Bałata, dyrektor „dwójki” odpisując na pytania przesłane mailem. - Po wypowiedzeniu klauzuli opt -out przez część lekarzy specjalistów i rezydentów, praca odbywać będzie się w systemie: godz. 7 - 14.35., od 7do 19 oraz 19 - 7 dnia następnego. Możliwe są także przesunięcia godzin pracy, tak aby np. kończyła się o godz. 19. Za zabezpieczenie pracy oddziałów, poradni odpowiedzialni są kierownicy klinik, którym podlega personel lekarski - pisał.

W jego opinii zmiana nie wpłynie na bezpieczeństwo pacjentów. Poprosiliśmy dyrektora w środę o dodatkowe informacje. Jeszcze nie odpisał na wysłane pytania.

W dalszej części przeczytasz:

 • jak zmiany oceniają lekarze
 • jak po zmianach szukać pomocy
Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
marlena bogdan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.