Uzdrowisko Supraśl wrzuca tryb eko i chce być centrum innowacji oze w kraju

Czytaj dalej
Maryla Pawlak-Żalikowska

Uzdrowisko Supraśl wrzuca tryb eko i chce być centrum innowacji oze w kraju

Maryla Pawlak-Żalikowska

Supraśl Krynicą Polski Wschodniej? A czemu nie! - śmieje się burmistrz Radosław Dobrowolski, który nie ukrywa ambicji zrobienia z miasta wspaniałego uzdrowiska, ale też centrum kongresowego na wzór kurortu z południa Polski. Tam mówi się o wyzwaniach gospodarczych. W Supraślu postawimy na ekologię, elektromobilność i oze (odnawialne źródła energii).

W Białymstoku przez cztery lata odbywały się Międzynarodowe Kongresy Eko Forum promujące rozwiązania ekologiczne i małoemisyjne. Zaangażowanych w tę inicjatywę jest wiele instytucji - od lokalnych po rządowe. W tym roku z inicjatywy burmistrza Supraśla to właśnie tu przenosi się Eko Forum. - Organizując to wydarzenie chcemy promować rozwiązania ekologiczne w gminie i zabiegać o wsparcie polskich uzdrowisk - wyjaśnia Radosław Dobrowolski.

300 - sprzyja likwidacji szkodliwych związków

Wszyscy słyszeli o problemach z czystym powietrzem w Polsce. To dla nas też problem, bo przecież mając status uzdrowiska mamy też obostrzenia klimatyczne z tym związane - nie ukrywa gospodarz gminy. - Dlatego realizujemy program związany z dofinansowaniem zakupów nowych pieców dla mieszkańców. Dotyczy to całej gminy i docelowo chcemy, żeby zainstalowano tu ok. 300 nowych urządzeń w ciągu dwóch lat. Żeby poprawić jakość powietrza.

Współorganizując Eko Forum samorząd Supraśla chce się też pochwalić wcześniejszymi działaniami: na 300 domach w ostatnich latach wprowadzili urządzenia do podgrzewania wody użytkowej. To dwa rodzaje solarów: rurowe i płaskie. Dzięki nim, zwłaszcza latem, znacznie spadła emisja CO2 i innych szkodliwych związków chemicznych. - Czyli promujemy w uzdrowisku rozwiązania ekologiczne - akcentuje Radosław Dobrowolski.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maryla Pawlak-Żalikowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.