Uzyskaj dofinansowanie i wykonaj termomodernizację swojego domu

Uzyskaj dofinansowanie i wykonaj termomodernizację swojego domu

Blisko 16 tys. gospodarstw domowych zgłosiło się do rządowego programu „Czyste powietrze”. W ramach niego mogą one otrzymać dopłatę sięgającą nawet 90 proc. na ocieplenie domu, wymianę okien czy starego, wysoko-emisyjnego kotła grzewczego.

W ciągu dziesięciu lat na dofinansowania mają zostać przeznaczone 103 mld zł. Ubiegać może się o nie każda osoba fizyczna, która jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego, a także osoby, które mają pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego.

Dofinansowanie i pożyczka

Priorytetem programu „Czyste powietrze” jest termomodernizacja i efektywne zarządzanie energią w gospodarstwach domowych. Dzięki nim ulegnie zmniejszeniu ilość zużywanej energii cieplnej, co przełoży się na oszczędności finansowe właścicieli budynków, a także zostanie ograniczona emisja pyłów, gazów cieplarnianych i innych substancji, które wpływają negatywnie na środowisko.

Osoby korzystające z programu mogą otrzymać zwrot części poniesionych kosztów. Maksymalnie może on wynieść 53 tys. zł. Jeśli realizacja inwestycji przekroczy tę kwotę, dodatkowe koszty mogą zostać dofinansowane w formie pożyczki. Należy pamiętać, że aby otrzymać dotację, minimalny koszt projektu musi wynieść 7 tys. zł.

Na co można uzyskać wsparcie

W ramach „Czystego powietrza” dofinansowana może zostać m.in.: wymiana starych pieców i kotłów na paliwa stałe, zakup i montaż nowych źródeł ciepła, docieplenie przegród budynku, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, montaż lub modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalacja odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej), a także montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Projekt trwać będzie do 2029 roku. Realizacja każdego projektu zajmie do 24 miesięcy od daty zawarcia umowy o dofinansowanie.

Osoby zainteresowane otrzymaniem dotacji, powinny złożyć wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku (ul. św. Rocha 5). Będą one rozpatrywane na bieżąco.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.