W Białymstoku po raz pierwszy będzie obchodzony Światowy Dzień Alopecji. W tanecznym stylu! (PROGRAM)

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Prywatne
Olga Goździewska-Marszałek

W Białymstoku po raz pierwszy będzie obchodzony Światowy Dzień Alopecji. W tanecznym stylu! (PROGRAM)

Olga Goździewska-Marszałek

Salsation z trenerem Przemkiem Waszczyszynem, zajęcia hula hop na dwa sposoby z HulaFit i wymiana roślinna, podczas której miłośnicy doniczkowców będą mogli wymienić nadwyżki ze swoich domów z innymi. To tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców Białegostoku podczas Światowego Dnia Alopecji.

Złośliwe komentarze dotyczące wyglądu, brak akceptacji, oceniające spojrzenia. To często spotyka osoby pozbawione włosów przez łysienie plackowate. By podnosić świadomość dot. przypadłości i zintegrować chore osoby, Paulina Szulborska wraz z siostrą Klaudią postanowiła zorganizować w Białymstoku obchody Światowego Dnia Alopecji.

- Spotykając łysą osobę najczęściej ludzie myślą: pewnie jest chora, pewnie miała chemię? Otóż nie! Poprzez swoją akcję chcemy przekonać jak największą liczbę osób, że brak włosów to nic złego. Mamy trzy główne cele: chcemy, by osoby łyse, a szczególnie kobiety nie były kojarzone bez zastanowienia ze śmiertelną chorobą, współczuciem i aseksualnością. Po drugie zależy nam na dotarciu do osób chorych i przekonaniu ich, że z tą przypadłością da się żyć w pełni, bez wstydu. Poza tym ważne jest, by alopecjanie się integrowali - tłumaczy Paulina Szulborska, organizatorka obchodów "Światowego Dnia Alopecji" w Białymstoku.

Czytaj także: Pogodny PSS Społem w Białymstoku przeszedł rewolucję. 1 sierpnia otwarcie sklepu, baru i kolejnego w mieście "społem drive" (ZDJĘCIA)

Młoda instruktorka tańca pomaga chorym na łysienie z ogromnym zaangażowaniem, bo poznała ich problemy od podszewki. Jej siostra Klaudia od drugiego roku życia choruje na łysienie plackowate.

- Zawsze starałam się ją bronić przed złośliwościami rówieśników, dodawać otuchy. Nie miała łatwo. W podstawówce koledzy zrywali jej perukę z głowy i nazywali ,,łysą pałą", zdarza się jej usłyszeć, że kobieta bez włosów to nie kobieta. Takich sytuacji było wiele i wtedy poczułam, że muszę zacząć działać na szerszą skalę - podkreśla Paulina.

Zobacz też:
Roztańczona Akcja Włosomania 2019. Sześć osób oddało włosy, by wesprzeć chorych na łysienie plackowate (zdjęcia)

I zaprasza na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się już 3 sierpnia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku.

- Wspieramy inicjatywy naszych uczniów, bo sukces uczelni to przede wszystkim sukces jej wychowanków. W murach naszej placówki już w sobotę odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, które jest połączeniem sportu i chęci pomagania. Zapraszam wszystkich do bycia tego dnia razem z nami - zachęca dr Dorota Sokołowska, rektor WSWFiT w Białymstoku.

Program obchodów "Światowego Dnia Alopecji" w Białymstoku:

10:00-13:00 Impreza towarzysząca: warsztaty Salsation z Przemkiem "Primo" Waszczyszynem

14:00-15:00 wymiana roślinna

14:00-15:00 Mamy romans z #socialmedia - spotkanie

14:30-15:00 hula hop: trening fitness z HulaFit

15:00-15:30 hula hop: nauka podstawowych tricków z HulaFit15:30-17:00 masterclass Salsation z Przemkiem "Primo" Waszczyszynem, Martą Jemielity, Pauliną "Paolą" Szulborską

ZAPISY mailowo: [email protected]
W treści wiadomości umieść: ilość i rodzaj zamawianych biletów oraz imiona i nazwiska uczestników, a następnie podążaj za instrukcją, którą otrzymasz w mailu zwrotnym!

BILETY:
Część główna: dorośli 20zł, dzieci 10zł

Łysienie plackowate
To przewlekła choroba zapalna, w której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych, co znowu prowadzi do ich wypadania w specyficzny sposób. Na skórze pojawiają się rozległe plamy przypominające placki. Na chorobę zapadają głównie młodzi ludzie, zarówno mężczyźni jak i kobiety. Chociaż dolegliwość nie zagraża życiu i nie jest zaraźliwa, to wśród społeczeństwa budzi różne emocje, często negatywne.

Olga Goździewska-Marszałek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.