Edyta Hanszke

W Opolu ruszyła infolinia antysmogowa. Uruchomiła ją Fundacja Jarosława Pilca dla Czystego Powietrza

W Opolu ruszyła infolinia antysmogowa. Uruchomiła ją Fundacja Jarosława Pilca dla Czystego Powietrza Fot. Archiwum
Edyta Hanszke

Informacje o stanie zanieczyszczenia powietrza w Opolu można uzyskać codziennie w godzinach od 8.00 do 10.00 pod numerem telefonu 789 030 988.

Uruchomienie infolinii to pierwsze dziecko Fundacji Jarosława Pilca dla Czystego Powietrza. Infolinia działa od soboty i - jak mówi Jarosław Pilc - codziennie dzwoni na nią od kilkunastu do kilkudziesięciu osób.

- To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na takie informacje, szczególnie wśród ludzi starszych - wyjaśnia Jarosław Pilc, założyciel i fundator fundacji. - Takie sygnały otrzymywaliśmy już wcześniej podczas spotkań z seniorami, m.in. w Domu Złotej Jesieni w Opolu.

O skuteczne informowanie osób starszych i niepełnosprawnych, nie mających dostępu do internetu czy nie potrafiących z niego korzystać apelują od dawna działacze Opolskiego Alarmu Smogowego, do której należy także Jarosław Pilc. Podczas ogłoszonej w ubiegłym tygodniu konferencji przypomnieli oni m.in. o tym postulacie.

Celem fundacji jest utworzenie regionalnego centrum edukacji ekologicznej. - Edukacja, której celem ma być poprawa jakości powietrza, została wpisana w uchwalonym niedawno przez sejmik województwa opolskiego Programie Ochrony Powietrza - mówi Jarosław Pilc.

Pilc liczy, że uda mu się namówić do współpracy z fundacją i finansowania jej działań samorządy i przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie.

- Na razie w prace zaangażowanych jest sześciu wolontariuszy i ja - mówi Jarosław Pilc. - Docelowo stery kierowania fundacją przekażę Natalii Barczyk, która jest dyrektorem.

Pilc podkreśla, że jego nazwisko w nazwie fundacji pojawiło się po tym, jak sąd nie zgodził się na rejestrację nazwy "Fundacji dla Czystego Powietrza" jako mało unikalnej (istniała obawa, że taka nazwa jest już gdzieś zarejestrowana).

- Sądzę, że dwa lata mojej aktywności na rzecz ochrony przyrody są pewnym argumentem za tą nazwą, z drugiej strony umieszczenie mojego nazwiska w nazwie fundacji zobowiązuje - wyjaśnia Jarosław Pilc.

Zapowiada on, że fundacja jest w stanie już na starcie rozszerzyć działalność infolinii przez wydłużenie jej godzin pracy czy udzielanie informacji o stanie powietrza w całym województwie. Do tego potrzeba jest jednak większa liczba wolontariuszy i źródła finansowania.

Na razie działalność prowadzona jest za pieniądze, które wyłożył fundator.

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.