Andrzej Matys

W Podlaskiem pracuje najwięcej cudzoziemców ze wschodu

Z danych z pierwszego półrocza tego roku wynika, że do ubezpieczeń społecznych w ZUS w Białymstoku zostało zgłoszonych 12 tys. osób, z czego 5,5 tys. Fot. Fot. ZuS Białystok Z danych z pierwszego półrocza tego roku wynika, że do ubezpieczeń społecznych w ZUS w Białymstoku zostało zgłoszonych 12 tys. osób, z czego 5,5 tys. przyjezdnych posiada paszport białoruski, a 4,9 tys. - ukraiński.
Andrzej Matys

Województwo podlaskie jako centrum interesów życiowych dla imigrantów przyjeżdżających ze wszystkich zakątków świata jest cały czas atrakcyjnym miejscem. W pierwszej połowie tego roku 12 tysięcy osób legitymujących się zagranicznym paszportem legalnie podjęło pracę w naszym województwie. Cudzoziemcy zasilający nasz rynek pracy przebyli z 52 państw.

Z danych z pierwszego półrocza tego roku wynika, że do ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku zostało zgłoszonych 12 tys. osób, z czego 5,5 tys. przyjezdnych posiada paszport białoruski, a 4,9 tys. - ukraiński.

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba legalnie pracujących obcokrajowców w naszym regionie zwiększyła się czterokrotnie. Zdecydowanie najwięcej, bo aż 57 proc. to osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, 38 proc. to umowy zlecenie, a jedynie 4 proc. obcokrajowców zdecydowało się na założenie własnej działalności.

– Przeważającą większość , bo trzy czwarte imigrantów stanowią mężczyźni. Zasilają oni takie branże jak budownictwo, usługi administracyjne, transport, gospodarka magazynowa, handel, naprawa pojazdów. Najczęściej są oni w wieku między 25-tym a 44-tym rokiem życia, chociaż najliczniejszą grupę stanowią trzydziestolatkowie w przedziale 30-34 lata - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Pozostało jeszcze 46% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Andrzej Matys

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.wspolczesna.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

20,00 40,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.