W poniedziałek powrót najmłodszych dzieci do szkół. Jak będzie wyglądała stacjonarna nauka?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Grzegorz Dembiński
Justyna Wojciechowska-Narloch

W poniedziałek powrót najmłodszych dzieci do szkół. Jak będzie wyglądała stacjonarna nauka?

Justyna Wojciechowska-Narloch

Ograniczone kontakty pomiędzy klasami, osobne wejścia i wyjścia z budynków, różne godziny rozpoczęcia zajęć – takie rozwiązania od 26 kwietnia stosowane będą w podstawówkach. Rząd zdecydował, że w części regionów, gdzie sytuacja epidemiczna jest lepsza, wprowadzone zostanie nauczanie hybrydowe. Nauka zdalna kontynuowana będzie w pięciu województwach.

Zakończenie roku szkolnego coraz bliżej, a uczniowie już zaczęli wątpić, czy przed wakacjami zdążą jeszcze wrócić do swoich placówek. W środę odbyła się konferencja prasowa, na której minister zdrowia zapowiedział jednak złagodzenie obostrzeń. Od poniedziałku, 26 kwietnia szkoły zostaną otwarte.

-Jeżeli patrzymy na te trendy, które odnoszą bieżący stan do stanu sprzed siedmiu dni, to wydaje się, że apogea zarówno w zakresie liczby zachorowań, hospitalizacji, jak i również zgonów mamy za sobą. To są oczywiście pozytywne informacje, ale te informacje jeszcze muszą uwzględniać to, że cały czas mamy bardzo wysokie poziomy, zarówno zakażeń, hospitalizacji, jak i również zgonów - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pięć województw nadal na zdalnym

Uwalnianie edukacji nie dotyczy jednak całego kraju. Od poniedziałku uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych przejdą na tzw. naukę hybrydową (naprzemiennie będą to zajęcia stacjonarne i zdalne).

Zarządzenie to będzie obowiązywać tylko w 11 województwach:

W pozostałych regionach - śląskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim i wielkopolskim - nauka nadal będzie się odbywać w trybie zdalnym.  Wszystko dlatego, że to właśnie tam sytuacja epidemiczna jest najpoważniejsza.

Powtórki roku szkolnego nie będzie

Minister nauki Przemysław Czarnek w rozmowie z Gazetą Polską wskazał, że po konsultacjach z premierem ma nadzieję na powrót w kolejnym tygodniu starszych uczniów klas IV-VIII, a po majówce - 10 maja powrót do szkół uczniów liceów i techników. Pytany, czy ministerstwo rozważa powtarzanie przez dzieci roku szkolnego - bo taki pomysł pojawił się np. we Włoszech - szef resortu edukacji oświadczył, że nie jest to brane pod uwagę.

Pozostało jeszcze 38% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.