W raka walą „burzą śnieżną”. Bydgoskie Centrum Onkologii z innowacyjną metodą leczenia

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Hanna Walenczykowska

W raka walą „burzą śnieżną”. Bydgoskie Centrum Onkologii z innowacyjną metodą leczenia

Hanna Walenczykowska

Bydgoskie Centrum Onkologii jest pierwszym ośrodkiem w Europie Środkowo-Wschodniej stosującym innowacyjny sposób podawania chemii.

Metodę dootrzewnego podawania chemii stosuje przy leczeniu pacjentów z zaawansowanym rozsiewem do otrzewnej nowotworów: żołądka, jelita grubego, trzustki, jajnika, wyrostka robaczkowego i innych.

Hojny dar od PZU

- Chemia podawana jest miejscowo i pod ciśnieniem - wyjaśniał podczas konferencji prasowej prof. Janusz Kowalski, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy. - Za ten dar bardzo dziękujemy.

Centrum Onkologii może stosować innowacyjną metodę leczenia dzięki darowiźnie PZU, które kupiło specjalne urządzenie wraz z niezbędnym wyposażeniem. Dzięki tej pompie możliwe jest podanie chemii metodą laparoskopową przez specjalną końcówkę tzw. nebulizator. Pozwala on na rozpylenie wewnątrz jamy brzusznej substancji chemicznych w postaci tzw. burzy śnieżnej. Pacjenci znacznie lepiej znoszą podanie chemioterapii tą metodą i mogą opuścić szpital już po kilku dniach po zabiegu.

- Zastosowaliśmy tę metodę u pacjentki, a potem wykonaliśmy badanie sprawdzające. Okazało się, że zmiany nowotworowe otrzewnej zniknęły. Mogliśmy więc usunąć ognisko pierwotne, które znajdowało się w żołądku - tłumaczył prof. Wojciech Zegarski, kierownik kliniki chirurgii onkologicznej Centrum Onkologii. - Ta metoda może być stosowana tylko przez mądrych, rozsądnych lekarzy, którzy w ramach multi-dyscyplinarnego leczenia potrafią wykorzystać wszystkie zdobycze nauki.

NFZ refunduje połowę

Warto dodać, że zabieg (kosztuje ok. 14 tys. zł) nie jest w stu procentach finansowany przez NFZ. Fundusz płaci tylko połowę tej kwoty, reszta finansowana jest z budżetu PZU.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.