Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Walczy o 3 miliony zł za śmierć żony i córki

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Marta Żbikowska

Walczy o 3 miliony zł za śmierć żony i córki

Marta Żbikowska

Trzech mln zł zadośćuczynienia w procesie cywilnym domaga się od szpitala Przemysław Kardasz w imieniu swoim i córki. – To po 750 tys. zł za każdą stratę – precyzuje mecenas Katarzyna Golusińska, pełnomocniczka Przemysława Kardasza. – Mój klient stracił żonę i dziecko, jego córka – matkę i siostrę. Niestety, mediacje ze szpitalem nie zakończyły się ugodą.

Sprawa trafiła więc na wokandę. We wtorek w Sądzie Okręgowym w Poznaniu zostali przesłuchani pierwsi świadkowie.
Lucyna Kardasz, żona pana Przemysława do Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego przy ulicy Polnej w Poznaniu trafiła 30 października 2009 roku. Miała tu urodzić swoje drugie dziecko. Kobieta zmarła podczas porodu, kilkanaście godzin później zmarła nowo narodzona Jagódka. W procesie karnym początkowo lekarz i położna zostali skazani na kary bezwzględnego pozbawienia wolności za zastosowanie podczas porodu niedozwolonego chwytu Kristellera. Polega on na wypchnięciu dziecka siłą przez silny ucisk na dno macicy. Sąd drugiej instancji uniewinnił położną, a lekarzowi zmniejszył wymiar kary. Piotr M. został w ostateczności skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Otrzymał też zakaz wykonywania zawodu lekarza położnika na okres roku.

Mediacje bez efektu

Sprawa karna ciągnęła się przez siedem lat. Wyrok zapadł w grudniu 2016 roku. Po jego uprawomocnieniu można było wznowić proces cywilny, który wcześniej został zawieszony.

– Muszę stwierdzić, że sprawiliście mi ogromny zawód, nie dochodząc do porozumienia podczas mediacji

– rozpoczęła posiedzenie sędzia.

Pierwsi świadkowie mieli pomóc ustalić, jak wyglądała sytuacja pana Kardasza i jego córki przed tragicznymi wydarzeniami z jesieni 2009 roku i zaraz po nich. Przesłuchany został brat mężczyzny i jego sąsiedzi.

Jak wyglądało życie Przemysława Kardasza po stracie żony i córki oraz jakie wyroki zapadają w podobnych sprawach? o tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marta Żbikowska

m.zbikowska@glos.com

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.wspolczesna.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.