Maciej Czerniak

Więcej rasizmu, złości i ataków

Sprawa napadu na tureckich studentów w centrum Bydgoszczy, na bulwarze nad Brdą to pierwsze takie postępowanie w ostatnich latach, które trafiło do sądu. Fot. Maciej Czerniak Sprawa napadu na tureckich studentów w centrum Bydgoszczy, na bulwarze nad Brdą to pierwsze takie postępowanie w ostatnich latach, które trafiło do sądu. Oskarżeni liczą od 18 do 21 lat.
Maciej Czerniak

Na sile przybierają przestępstwa motywowane nienawiścią do obcych. W tym roku w regionie popełniono ich dwa razy więcej niż w 2015 r.

W pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku zostało wszczętych 12 postępowań o znieważenia na tle narodowościowym, etnicznym lub religijnym - wylicza podinspektor Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.

Sto procent więcej nienawiści

Dla porównania od początku stycznia do końca października 2015 roku w całym Kujawsko-Pomorskiem policja miała zarejestrowanych tylko 6 takich spraw.

Te dane wpisują się w ogólnopolski trend. Ostatnio w specjalnym raporcie poświęconym tak zwanym przestępstwom z nienawiści alarmujące dane przedstawiła Prokuratura Krajowa. Z tego podsumowania wynika, że od stycznia do końca czerwca tego roku w całym kraju prokuratorzy prowadzili ponad 860 spraw, w których danych przestępstw dopuszczono się z pobudek narodowościowych, religijnych i ideologicznych. Przy czym w tym samym okresie 2015 roku podobnych przestępstw zarejestrowano niespełna 850.

Najwięcej ofiar to muzułmanie i Żydzi

Jeżeli chodzi o skuteczność śledczych w walce z przestępstwami, których ofiarami padają w Polsce obywatele innych państw, to tendencja jest podobna. W pierwszym półroczu tego roku policjanci wnioskowali, a prokuratorzy ogłosili zarzuty wobec ponad 300 osób, które miały popełnić 224 przestępstwa. W pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku natomiast takich spraw było 180.

Raport prokuratury jest już kolejnym w tym roku, z którego wynika, że wykrywanych jest więcej przestępstw motywowanych niechęcią i agresją wobec obcych w Polsce. Pierwsze podsumowanie, które zostało ogłoszone już w kwietniu tego roku, dotyczyło lat 2013-2015. Raport przedstawił prok. Dariusz Romaniuk, z Prokuratury Krajowej.

Przedstawione statystyki obejmujące wskazywały wyraźnie, że w ostatnich latach nastąpił prawie dwukrotny wzrost liczby przestępstw o podłożu ksenofobicznym i rasistowskim w Polsce. Część tych zdarzeń to przestępstwa popełniane za pośrednictwem internetu. W dalszym ciągu systematycznie wzrasta liczba spraw o przestępstwa z użyciem przemocy, groźby czy pobić. Najwięcej przestępstw dotyczyło nienawiści wobec:

Według najświeższych danych najczęściej teraz atakowani są muzułmanie.

Prokuratura skierowała w 2015 roku do sądu 158 aktów oskarżenia, 30 wniosków o dobrowolne poddanie się karze, 41 wniosków o warunkowe umorzenie postępowania. Te dane w swojej interpelacji poselskiej złożonej po opublikowaniu raportu zamieścili posłowie .Nowoczesnej.

U nas najgorzej mają tureccy studenci

- Ewidentnie na naszych oczach tworzy się ważki problem społeczny a nie tylko karny. Jeżeli organom ściągania pozostawimy wykonywanie ich obowiązków jak najsumienniej to po stronie innych instytucji powinno być obowiązkowe podjęcie kampanii przeciwstawiającej się przemocy z tytułu odmienności koloru skóry czy wyznania - mówi śląska posłanka Marta Goblik, współautorka interpelacji.

Przypomnijmy, że w naszym regionie w toku jest kilka postępowań w sprawie ataków na obcokrajowców. W październiku w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy rozpoczął się proces sześciu młodych mężczyzn, którzy w maju zaatakowali studentów z Turcji, Czech i Słowacji przebywających nad Brdą w ramach wymiany w programie Erasmus. W Toruniu trwa natomiast śledztwo w sprawie brutalnego znieważania tureckich studentów UMK.

Do incydentu doszło kilka tygodni temu w sklepie przy ulicy Chełmińskiej.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.