Maciej [email protected]

Większość bankructw to nie jest wina kredytów hipotecznych [wideo]

Większość bankructw to nie jest wina kredytów hipotecznych [wideo] Fot. Freeimages.com
Maciej [email protected]

22 proc. ogłaszających upadłość konsumencką ma min. jeden kredyt mieszkaniowy, 55 proc. bankrutuje wyłącznie z kredytami konsumpcyjnymi.

Większość osób sięgających po upadłość wpadła w kłopoty zadłużając się na konsumpcję, czyli z powodu kredytów gotówkowych, kart kredytowych, limitów kredytowych w koncie oraz pożyczek gotówkowych z firm pozabankowych.

Z analizy Joanny Podczaszy, doktorantki Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego wynika, że wśród wnioskujących o upadłość powszechne jest jednoczesne zaciąganie zobowiązań finansowych u różnych podmiotów m.in. banków, instytucji pozabankowych, podmiotów świadczących usługi okresowe, firm windykacyjnych, Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych osób fizycznych bądź prawnych.Przeciętna zaległość osoby posiadającej wyłącznie bankowe zobowiązania konsumpcyjne wynosi 71,5 tys. zł. Osoby, które mają wyłącznie kredyty mieszkaniowe ogłosiły upadłość przy przeciętnym zobowiązaniu wobec banków na poziomie 477,1 tys. zł.

Z największym zadłużeniem zmagają się ci, którzy jednocześnie spłacają kredyty mieszkaniowe i konsumpcyjne. W ich przypadku jest to przeciętnie 581,8 tys. zł z czego na jeden lub kilka kredytów mieszkaniowych przypada 514,5 tys. zł, a na konsumpcyjne - 67,3 tys. zł.

Po 16 miesiącach wśród ogłaszających upadłość dominują kobiety. Ich udział wynosi obecnie 57 proc. Uwzględniając upadłości opublikowane tylko w tym roku widać spadek reprezentacji kobiet do niecałych 55 proc. Panie zdecydowanie przeważają w grupie ogłaszających upadłość z kredytem mieszkaniowym. Jest ich tu niemal 59 proc. Wyższa jest też suma ich zaległości związana z kredytami na nieruchomość - sięga blisko 214 mln zł, wobec ponad 147 mln zł niespłaconych kredytów mieszkaniowych mężczyzn.

Upadłość konsumencka

to postępowanie sądowe przewidziane dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Mogą z niej korzystać osoby, które stały się niewypłacalne - nie mają pieniędzy na bieżące rachunki i podstawowe zakupy.

Autor: Maciej Badowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.