Irena Boguszewska

Wielu nowych emerytów. ZUS przygotowuje się na większą liczbę wniosków

Od października na świadczenie będą mogły odejść 60-letnie kobiety i 65-letni mężczyźni Fot. Radek Koleśnik Od października na świadczenie będą mogły odejść 60-letnie kobiety i 65-letni mężczyźni
Irena Boguszewska

Od października na świadczenie będą mogły odejść 60-letnie kobiety i 65-letni mężczyźni. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do obsługi zwiększonej liczby wniosków.

W woj. zachodniopomorskim w tym roku może wpłynąć ponad 15 tysięcy dodatkowych wniosków z powodu obniżenia wieku emerytalnego. Niższy wiek emerytalny Od 1 października wraca niższy wiek emerytalny. Kobieta będzie mogła przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyzna - 65 lat.

Osoby, które już skończyły ten wiek albo ukończą go przed październikiem, ze złożeniem wniosku o świadczenie muszą poczekać co najmniej do września. Pozostali mogą złożyć wniosek najwcześniej na 30 dni przed ukończeniem wieku emerytalnego.

To prawo, nie obowiązek Warto pamiętać, że im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy ze złożeniem wniosku, to świadczenie będzie wyższe. Dlatego jeszcze przed wakacjami w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pojawią się doradcy emerytalni, którzy podpowiedzą, ile można zyskać na dłuższej pracy. Pomogą klientom zweryfikować dokumenty potrzebne do emerytury i przedstawią stan indywidualnego konta w ZUS.

Przygotowywany jest również kalkulator na stronę internetową, w którym będzie można obliczyć różne warianty swojej emerytury.

Więcej emerytów

Jak twierdzi Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. zachodniopomorskiego, z powodu obniżenia wieku emerytalnego emerytów będzie przybywać.

Jak wyliczono, w ostatnim kwartale tego roku do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Szczecinie może wpłynąć aż o 23 proc. więcej wniosków o emeryturę (to jest o 9.418) w porównaniu do liczby wszystkich, jakie klienci składają co kwartał.

Natomiast w Koszalinie wpływ może być zwiększony o 25 proc. (5.767). W skali kraju 331 tysięcy osób skorzysta w tym roku z obniżenia wieku emerytalnego.

- Jednak wpływ wniosków związanych z niższym wiekiem będzie stopniowo malał w kolejnych latach - dodaje Karol Jagielski.

- W całym 2018 roku może być 148 tysięcy dodatkowych emerytów , w 2019 roku - 90 tysięcy, w 2020 roku - 92 tysiące, a w 2021 roku - 54 tysiące.

Irena Boguszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.