Wina i pokuta

Czytaj dalej
Fot. Krzyszto Kapica
Tomasz Maleta

Wina i pokuta

Tomasz Maleta

Komentarz redaktora Tomasza Malety

Wina Tuska jest bezsprzeczna. A w zasadzie pierwszego rządu premiera Donalda Tuska, który w 2009 roku tak wytoczył siatkę drogowych połączeń w Podlaskiem, która nie tylko zagmatwała ich przebieg w regionie, ale i oddaliła widoki na ich budowę. Nie byłoby to jednak możliwe gdyby nie zaniechanie Jarosława Kaczyńskiego. To w ostatnim dniu lipca 2007 r. ówczesny szef rządu zakopał budowę obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy. Gdyby wtedy prezes PiS wykazał się stanowczością w obronie suwerenności, jak to czyni teraz, to być może i droga od Katrynki do Augustowa byłaby już od dawna dwujezdniowa w obie strony. I nie tylko ona. Tymczasem wywiesił białą flagę, która dla następców była wzorzec do jeszcze większej uległości, by ponownie nie nadepnąć na odcisk Komisji Europejskiej.

Tyle że parlamentarzyści PiS walczący o inny, zdroworozsądkowy przebieg S-19 od Białegostoku do Kuźnicy i mając pretensje do poprzednie go rządu (w większości uzasadnione) o marginalizację drogową Podlaskiego, nigdy nie zająkną się, gdzie bije źródło grzechu (o pokucie nie wspominając). Na dodatek powiększonego o niemocy podlaskiego lobby, które nawet w rządzie Beaty Szydło dało się ograć warmińsko-mazurskiemu. W przeciwnym razie to nie droga Knyszyn-Ełk miałaby już od maja 2016 roku w nazwie S.

Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.