Krzysztof Zając

Własność zamiast dzierżawy

Własność   zamiast  dzierżawy
Krzysztof Zając

Osoby posiadające mieszkania własnościowe w blokach, ale bez własności gruntu, już wkrótce będą mogły zostać - na bardzo korzystnych zasadach - właścicielami kawałka ziemi przynależnej do nieruchomości.

Dzięki temu przestaną co roku płacić coraz wyższe kwoty za dzierżawę wieczystą. Na ustawie może skorzystać nawet kilkadziesiąt tysięcy łodzian. Rząd ocenia, że w całej Polsce uwłaszczeniem zostanie objętych około 1,5 miliona mieszkań. Opłata za przekształcenie dzierżawy we własność ziemi ma wynieść od 20 procent wartości gruntu.

Według zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, ustawa uwłaszczająca dzierżawców wejdzie w życie już po wakacjach. Jeszcze w tym miesiącu decyzję w tej sprawie ma podjąć Rada Ministrów, a potem ustawa trafi do Sejmu.

Projekt ustawy przewiduje, że przekształcenie dzierżawy we własność nastąpi z mocy prawa, bez składania indywidualnych wniosków. Właścicielem będzie można zostać wpłacając przez 20 lat ustalone raty lub wpłacając całą kwotę jednorazowo - wówczas od wyliczonej wartości gruntu będzie się należała bonifikata.

Ustawa, według pierwszych zapowiedzi, miała zacząć obowiązywać już od stycznia tego roku. Kolejny termin, jaki ustalono, przypadał na 1 lipca, ale protesty samorządów spowodowały, że prace nad ustawą się wydłużyły.

Krzysztof Zając

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.