Krzysztof Zając

Własność zamiast dzierżawy

Własność   zamiast  dzierżawy
Krzysztof Zając

Osoby posiadające mieszkania własnościowe w blokach, ale bez własności gruntu, już wkrótce będą mogły zostać - na bardzo korzystnych zasadach - właścicielami kawałka ziemi przynależnej do nieruchomości.

Dzięki temu przestaną co roku płacić coraz wyższe kwoty za dzierżawę wieczystą. Na ustawie może skorzystać nawet kilkadziesiąt tysięcy łodzian. Rząd ocenia, że w całej Polsce uwłaszczeniem zostanie objętych około 1,5 miliona mieszkań. Opłata za przekształcenie dzierżawy we własność ziemi ma wynieść od 20 procent wartości gruntu.

Według zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, ustawa uwłaszczająca dzierżawców wejdzie w życie już po wakacjach. Jeszcze w tym miesiącu decyzję w tej sprawie ma podjąć Rada Ministrów, a potem ustawa trafi do Sejmu.

Projekt ustawy przewiduje, że przekształcenie dzierżawy we własność nastąpi z mocy prawa, bez składania indywidualnych wniosków. Właścicielem będzie można zostać wpłacając przez 20 lat ustalone raty lub wpłacając całą kwotę jednorazowo - wówczas od wyliczonej wartości gruntu będzie się należała bonifikata.

Ustawa, według pierwszych zapowiedzi, miała zacząć obowiązywać już od stycznia tego roku. Kolejny termin, jaki ustalono, przypadał na 1 lipca, ale protesty samorządów spowodowały, że prace nad ustawą się wydłużyły.

Krzysztof Zając

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.