Wojnie mówią: Nie! I jadą na Ukrainę

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Wojnie mówią: Nie! I jadą na Ukrainę

Leszek Kalinowski

Młodzież z trzech zielonogórskich szkół będzie uczestniczyć w spotkaniu ph. „Dzieci świata przeciwko wojnie”. Tarnopol wysłał zaproszenie...

Naszym rówieśnikom na Ukrainie na pewno nie jest łatwo - mówi Patrycja Ziemba z Zespołu Szkół Technicznych. - Cieszę się, że jedziemy do nich i wspólnie będziemy spędzać czas. Jestem optymistycznie nastawiona i chciałabym trochę tej radości im przekazać. Zdaniem Pauliny Bartoszewskiej z VII LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych - nie do końca znamy sytuację na Ukrainie. Dlatego dobrze będzie na miejscu porozmawiać z młodymi mieszkańcami. Myślę, że jeśli my i uczniowie z innych krajów spędzą z nimi czas, to poczują, że nie są sami. Że tworzymy wspólnotę.

- Udział z wieloma przedstawicielami Europy w forum „Dzieci świata przeciwko wojnie” spowoduje, że nasz głos sprzeciwu na pewno będzie słyszalny - podkreśla Natalia Filipowicz z ZSOiS. - Pojedynczy głos się nie przebije, ale tak dużej, międzynarodowej grupy na pewno. Karolina Lotek z ZST dodaje, że w szkole są klasy o profilu wojskowym. Uczniowie interesują się tym, co dzieje się na wschodzie Ukrainy. Dlatego przedstawicieli tej szkoły nie mogło zabraknąć w tak ważnym wydarzeniu, jakim jest Międzynarodowy Dzień Dziecka w Tarnopolu.

Natalia Filipowicz i Paulina Bartoszewska z VII LOw ZSOiS oraz Karolina Lotek i Patrycja Ziemba z Zespołu Szkół Technicznych.
Leszek Kalinowski Natalia Filipowicz i Paulina Bartoszewska z VII LOw ZSOiS oraz Karolina Lotek i Patrycja Ziemba z Zespołu Szkół Technicznych.

Miasto to współpracuje z województwem lubuskim. Jak przypomina Stefania Jawornicka z honorowego konsulatu w Zielonej Górze, dzieci, które straciły podczas wojny na wschodzie jednego lub dwóch rodziców, zostały zaproszone do Drzonkowa. Próbowaliśmy zrobić wszystko, by choć na chwilę zapomniały o tragedii. Podkreśla też, że w okolicach Zielonej Góry zamieszkali Polacy, którzy kiedyś żyli na Ukrainie, wiele rodzin było mieszanych polsko-ukraińskich. Część z nich została na wschodzie, część przesiedlono do naszego regionu. Współpraca była więc naturalna. Na początku to korespondencje, potem odwiedziny, wymiany młodzieży...

Odbyło się 16 miesięcznych turnusów polsko-niemiecko-ukraińskich. Współpracują teatry i inne placówki kultury. - Jedzie także młodzież z Gimnazjum nr 6, gdzie od 1972 roku można uczyć się ukraińskiego - dodaje S. Jawornicka, nauczycielka tego języka.

Dyrektor ZSOiS Beata Joksz-Skibińska mówi, że na mistrzostwa przyjeżdżają młodzi Ukraińcy, liczy, że wyjazd na forum zapoczątkuje inny rodzaj współpracy. Podobnie wypowiada się dyr. ZST Jacek Prońko. - Ważnym elementem czterodniowego wyjazdu będzie też zwiedzanie Muzeum Adama Mickiewicza, Lwowa, Cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich - zauważa psycholog Roman Romanowski. - Dla niektórych uczniów będzie do powrót do korzeni. Dla wszystkich nauka wspólnej historii.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.