Wolsztyn: Drogi powstaną ponad partyjnymi podziałami

Czytaj dalej
Jacek Patalas

Wolsztyn: Drogi powstaną ponad partyjnymi podziałami

Jacek Patalas

To z pewnością dobry rok dla dróg w powiecie wolsztyńskim. Co ciekawe, rządzi nim starosta z Platformy Obywatelskiej, lecz wojewoda (za chwilę poseł) z Prawa i Sprawiedliwości nie pożałował grosza, żeby kierowcom nie urywało kół.

Ponoć miliony na ten cel są dzięki premierowi, ale on przecież nie wie, jak źle jedzie się z Powodowa przez Kiełpiny do Starej Tuchorzy. Właśnie na ten odcinek ma trafić ponad 8,3 mln zł dofinansowania. Reszta należy do powiatu i dwóch gmin. Radni Siedlca podjęli już uchwałę o przeznaczeniu na ten cel 1,4 mln zł.

Będą rozmawiać z radnymi

A co z Wolsztynem, bo przecież kawałek drogi biegnie przez teren tej gminy? Zastępca burmistrza, Tomasz Spiralski uważa, że może się ona dołożyć do inwestycji powiatowej, czyli budowy drogi z Powodowa w kierunku Kiełpin, jeżeli będzie to na takich samych zasadach we wszystkich samorządach na terenie powiatu.

- I co ważne, w moim odczuciu nie odbędzie się to kosztem żadnej innej inwestycji zaplanowanej w budżecie przez samorząd gminy Wolsztyn. Oczywiście będziemy rozmawiać w tej kwestii z naszymi radnymi, aby wypracować wspólnie stanowisko z korzyścią dla mieszkańców. Ewentualna kwota przypadająca na gminę Wolsztyn w ramach tej inwestycji zgodnie z kosztorysem to ok. 300 tys. zł - wyjaśnia wiceburmistrz.

I można byłoby żartobliwie stwierdzić, że pewnie w powiecie oraz w Siedlcu kręcą na to nosem, ale póki co w gminie Wolsztyn firmy zajmujące się budową dróg i ścieżek też mają co robić. Właśnie ruszył kolejny etap budowy ścieżki Obra - Świętno, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 315.

Kolejne dwa odcinki

Powstaną dwa odcinki o długości ponad 718 oraz 196 metrów. Zakres planowanych prac obejmuje m.in. karczowanie pni, roboty ziemne i wykonanie ścieżki o nawierzchni z tłucznia kamiennego utrwalonej emulsją asfaltową oraz oznakowanie pionowe i poziome ścieżki. Będzie to kosztować ponad 905 tys. złotych, a wykonawcą jest Infrakom z Kościana.

Kiedy ścieżka będzie gotowa? Z harmonogramu wynika, że odcinek Wilcze - Świętno do czerwca, a Rudno - Wilcze do września przyszłego roku.

Ponadto, do listopada 2020 r. mają powstać miejsca postojowe między wsią Wilcze a Świętnem. Na odcinek z Jesionki (gm. Kolsko) do Rudna będzie jednak trzeba jeszcze trochę poczekać, bo oddany zostanie dopiero w czerwcu 2021 roku.

A na drogach powiatowych do zrobienia będzie jeszcze przebudowa tej z Przemętu do Bucza (dofinansowanie to 4, 4 mln zł), budowa chodnika wraz z remontem części drogi w Siekówku, także w gm. Przemęt (244 tys. zł) oraz rozbudowa drogi gminnej Berzyna - Adamowo w gm. Wolsztyn (947 tys. zł).

W gminie Siedlec natomiast zaczną przebudowę 120 metrów odcinka ul. Osiedlowej w Żodyniu. Wykonawcą będzie firma Bar-Bet, termin zakończenia robót ustalono na połowę grudnia, a koszt prac to 155,2 tys. zł.

Materiał pochodzi z "Dnia Wolsztyńskiego"

Jacek Patalas

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.