Mariola Fidura

Wózek przegrywa ze schodami

Matki wybierające się z dziećmi w wózku na spacer często napotykają przeszkody w postaci schodów Fot. Mariola Fidura Matki wybierające się z dziećmi w wózku na spacer często napotykają przeszkody w postaci schodów
Mariola Fidura

Problem z wejściem Dla przeciętnego przechodnia kilka stopni schodów wejścia do sklepu nie stanowi problemu. Niestety matki z małymi dziećmi mają kłopoty z wejściem do lokalu razem z wózkiem.

Przed pojawieniem się na świecie mojej córeczki nie zwracałam, uwagi na takie drobiazgi jak schody. Kilka stopni do sklepu nie robiły mi żadnej różnicy. Teraz jednak, kiedy poruszam się razem z wózkiem dziecięcym, bardzo często mam problem ze zwykłym wejściem do sklepu - żali się pani Marlena.

Nasza rozmówczyni jest mamą czteromiesięcznej Oliwki. Dziecko jest już w takim wieku, że młoda mam coraz częściej zabiera je spacery po mieście.

- Wiadomo, że po jakimś czasie mam dość siedzenie w domu. Chętnie korzystam z każdej okazji do wyjścia. Mała się dotlenia a ja mogę przy okazji zrobić małe zakupy - powiedziała pani Marlena.

Niestety właśnie w momencie, kiedy mieszkanka Grajewa chce wejść do niektórych miejsc pojawiają się schody. Dosłownie i w przenośni.

- Dwa dni temu miałam kłopoty z dostaniem się do sklepu z odzieżą. Od wejścia dzieliło mnie pięć stopni. Myślałam, że uda mi się wprowadzić wózek. Niestety to nie takie proste. Stopnie są wąskie. Dodatkowo, z uwagi na porę roku, śliskie. Sprzedawczyni akurat była zajęta i nie zdecydowała się żeby pomóc mi, np. przytrzymując drzwi. Miałam do wyboru: albo zostawić wózek z dzieckiem na ulicy, albo zrezygnować z zakupów w tym miejscu. Wybór był dla mnie jasny jak słońce. Po prostu nie poszłam do tego sklepu - stwierdza kobieta.

Z tego typu problemami spotyka się nie tylko nasza rozmówczyni. Zapytaliśmy kilka kobiet z wózkami dziecięcymi jak oceniają dostępność dla nich różnego rodzaju lokali usługowych w Grajewie.

- Nie jest najlepiej. Chyba pokutuje jeszcze przekonanie, że matka z małym dzieckiem powinna siedzieć w domu i dlatego właściciele obiektów raczej nie przystosowują wejść i nie robią podjazdów. Ja po prostu mam swoje sprawdzone sklepu do których wiem, że wejdę razem z wózkiem. Pozostałe omijam - przyznała jedna z kobiet spotkanych na ulicy.

Lepiej sytuacja wygląda w budynkach państwowych instytucji. Poczty, urzędy czy placówki kulturalne lub oświatowe są wyposażone w podjazdy. Prywatni właściciele sklepów i innych lokali nie są zobowiązani do wykonywania podjazdów.

- Grajewo nie jest aż tak dużym miastem, żeby potrzebne były u nas podjazdy w każdym sklepie. Najważniejsze żeby wszyscy mogli się dostać do urzędów - powiedział nam jeden z przechodniów.

Obowiązku budowania podjazdów co prawda nie ma, ale może warto się nad tym zastanowić. Stworzenie podjazdu na kilku stopniach nie jest potężnym wydatkiem, a może spowodować, że więcej osób odwiedzi dane miejsce. Klient nasz pan. Dotyczy to także matek z wózkami dziecięcymi.

Mariola Fidura

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.