Wpadło 500+ i dzieci miały wakacje [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Surowiec
Małgorzata Stempinska

Wpadło 500+ i dzieci miały wakacje [wideo]

Małgorzata Stempinska

W biurach podróży mówią: - Widzimy efekt rządowego programu. Więcej rodzin wykupiło wczasy.

Na tegoroczne wakacje z biurami podróży wyjechało o ok. 14 procent więcej dzieci i młodzieży do lat 18, niż było to ubiegłego lata. Co piąty beneficjent programu 500+ deklarował w sondażu, że pieniądze te przeznaczy na wyjazd dziecka.

Najczęściej rodzice zabierali swoje pociechy na wakacje w Grecji (40 proc. wyjazdów z dziećmi). Pozycję wicelidera zdobyła tego lata Bułgaria (18,5 proc. wyjazdów), a za nią uplasowała się Hiszpania (12,7 proc. wyjazdów). Tak wynika z raportu, który powstał na podstawie badań przeprowadzonych przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research dla Travelplanet.pl. Z kolei analizę zachowań konsumenckich turystów przeprowadzili eksperci Expander Advisors.

Wszystkie pieniądze na rodzinny wyjazd

Pieniądze z programu 500+ na zagraniczne wakacje wydała także pani Marzena z Bydgoszczy. - Starsze dzieci marzyły o greckiej wyspie. Wybraliśmy Kretę. Za najmłodszego, prawie dwuletniego synka, nic nie zapłaciliśmy. 14-letnia córka i 13-letni syn byli już traktowani jak osoby dorosłe, więc nie mieliśmy na nie żadnej zniżki. Gdyby nie pieniądze z 500+, nie byłoby nas stać na wczasy. Dzieci powiedziały, by wszystkie pieniądze co do złotówki odkładać na koncie na wyjazd. Byliśmy z mężem zaskoczeni, że przez te kilka miesięcy nie poprosiły nawet o jakiś drobiazg. Widać, jak bardzo im zależało na tej Krecie. Z wakacji wróciły zachwycone - opowiada bydgoszczanka.

Pracownica jednego z biur podróży potwierdza, że rzeczywiście tego lata więcej rodzin z dziećmi rezerwowało wczasy za granicą. - Nie wypadało mi pytać, czy wpływ na to miało 500+. Jestem przekonana, że tak było, bo ponad połowa rezerwacji dotyczyła starszych dzieci, które już nie łapią się na jakiekolwiek zniżki. Tylko jedna pani wprost powiedziała, że gdyby nie rządowe pieniądze, to jej dzieci zostałyby w domu. Na rodzinny wyjazd wybrała najtańszy Egipt, ale i tak była zachwycona.

Chcą wydawać więcej na wakacje swoich pociech

Tymczasem Piotr Zimolzak, dyrektor ds. badań i analiz SW Research, zwraca uwagę, że zwiększa się odsetek osób, które chciałyby na wakacje swoich dzieci wydawać więcej niż dotychczas.

Dotyczy to zwłaszcza tych badanych, którzy dotychczas wydawali na ten cel do 500 zł. - Tak więc można pokusić się o stwierdzenie, że dzięki rządowemu programowi Polacy nie tylko chętniej wysyłają i będą wysyłali swoje dzieci na wakacje, ale równocześnie skłonni będą przeznaczać na ten cel więcej pieniędzy - dodaje Piotr Zimolzak.


Psycholog: Powroty z wakacji są trudne, bo latem trudno naprawdę odpocząć.
źródło: TVN 24

Dzięki 500+ więcej dzieci wyjechało nie tylko na zagraniczne wakacje, ale również nad Bałtyk, na Mazury czy w polskie góry.

- Dla wielu rodzin z naszego regionu były to pierwsze rodzinne wakacje w życiu. Wcześniej nie pozwalały im na to niskie dochody i brak polityki prorodzinnej poprzednich ekip rządzących. Nam udało się to zmienić - podkreśla Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.