Współczesne niewolnice i ich udany skok na 9 sztabek złota

Czytaj dalej
Fot. Artur Drożdżak
Artur Drożdżak

Współczesne niewolnice i ich udany skok na 9 sztabek złota

Artur Drożdżak

Sędzia w uzasadnieniu wyroku nie krył, że w odniesieniu do obu oskarżonych pań można mówić o współczesnej formie niewolnictwa. Co miał na myśli? O tym będzie dalej w tej historii zakończonej właśnie prawomocnym skazaniem Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Na starych rycinach ale i w filmach historycznych można ujrzeć niewolnice, które skute łańcuchami były wleczone na targ, gdzie handlowano nimi niczym bydłem.

Dwie współczesne niewolnice, o których jest tu mowa, też były skute, ale kajdankami i przyprowadzone pod eskortą policji na salę rozpraw, gdzie, w odróżnieniu od dawnych praktyk sprzed wieków, wysłuchano ich racji, po czym sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie Maciej Czajka wydał wyrok skazujący.

Na mocy orzeczenia trafią za kratki, a nie jak kiedyś pod kuratelę bogatego właściciela, który mógłby nimi dysponować do woli w dzień i w nocy.

Bezkarny mężczyzna

Sędzia Maciej Czajka w uzasadnieniu wyroku wspominając o współczesnej formie niewolnictwa miał na myśli fakt, że nieustalony do dziś mężczyzna zlecił oskarżonym zabranie pieniędzy i kosztowności od mieszkanki Krakowa, po czym odebrał od Elżbiety P. i Kornelii Ł. złoto warte 230 500 zł i sam zniknął z łupem. Kobiety dostały za przysługę po 10 tys. zł.

To niewolnictwo, zdaniem sędziego, z jednej strony wynikało z zależności kulturowej obecnej w środowisku społeczności romskiej, a z drugiej strony z racji płci. Bowiem to mężczyzna, którzy sam nie trafił za kratki, zlecił dokonanie przestępstwa, a wykorzystał dwie kobiety, które poniosły konsekwencje prawne czynów.

Sędzia Czajka dopytywał się przed wydaniem wyroku, czy oskarżona Elżbieta P. ma jakieś marzenia i prosił, by sama siebie scharakteryzowała.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Artur Drożdżak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.