Marek Nienartowicz

Wybory do 25-osobowej Rady Miasta wygrała Koalicja Obywatelska. Będzie w niej miała 10 radnych

W przyszłej kadencji prawie wszystkie mandaty dzielą między sobą trzy ugrupowania W przyszłej kadencji prawie wszystkie mandaty dzielą między sobą trzy ugrupowania
Marek Nienartowicz

Sukces KO i Komitetu Wyborczego Wyborców Michała Zaleskiego, słaby wynik PiS i My Toruń - tak można podsumować wybory do Rady Miasta Torunia kadencji 2018-2023. Będzie w niej 9 debiutantów.

Debiutanci to: Jakub Hartwich, Piotr Lenkiewicz, Margareta Skerska-Roman i Bartosz Szymanski (KO), Adrian Mól i Dariusz Mądrzejewski (PiS) Kamila Beszczyńska i Jacek Krzyżaniak (KWW Michała Zaleskiego) i Maciej Karczewski (My Toruń). Znany z protestu osób z niepełnosprawnościami w Sejmie Jakub Hartwich uzyskał najlepszy wśród nich wynik - 2574 głosy. Do tego miał pierwsze miejsce na liście, podobnie jak Bartosz Szymanski, który z kolei dostał je z rozdzielnika w ramach KO, jako przedstawiciel Nowoczesnej. Na takiej samej zasadzie „jedynkę” na liście PiS otrzymał Dariusz Mądrzejewski z partii Porozumienie Jarosława Gowina. Obaj panowie wykorzystali tę polityczną szansę.

Za drugim podejściem udał się start do RM byłemu żużlowcowi Jackowi Krzyżaniakowi. Z kolei Kamila Beszczyńska została radną dzięki proporcjonalnemu systemowi wyborów. Uzyskała raptem 400 głosów. „Wciągnął” ją do rady bardzo dobry wynik KWW Michała Zaleskiego. Dzięki temu w toruńskiej Radzie Miasta po raz pierwszy zasiądzie małżeństwo. Radnym - już po raz czwarty - został bowiem też Jarosław Beszczyński, startujący z listy tego samego komitetu.

Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Nienartowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.