Ryszarda Wojciechowska, Karol Uliczny

Wybory parlamentarne 2019. Kto wystartuje na Pomorzu? Trwa układanie list wyborczych. "Każdy polityk nosi jedynkę w plecaku"

Wybory parlamentarne 2019. Kto wystartuje na Pomorzu? Trwa układanie list wyborczych. "Każdy polityk nosi jedynkę w plecaku"
Ryszarda Wojciechowska, Karol Uliczny

PiS na Pomorzu swoje listy wyborcze już dopina, a listy Koalicji Obywatelskiej nadal fragmentami przypominają ruchome piaski.

To jeszcze nie jest gorączka wyborcza. Ale w partyjnych kuluarach czuć już podwyższoną temperaturę. Wpływ na to mają także listy wyborcze, nad którymi ugrupowania ostro pracują. Na Pomorzu PiS już swoje listy dopina. Znane są ich jedynki. Listy Koalicji Obywatelskiej przypominają fragmentami ruchome piaski.

Co prawda, kiedy pytamy w Platformie o to, kto będzie otwierał listy w obu okręgach, słyszymy żartobliwe, że każdy polityk nosi „jedynkę” w plecaku. Ale w gdańskim okręgu wszystko wskazuje na to, że będzie to Sławomir Neumann.

Nie tylko dlatego, że jest przewodniczącym struktur partyjnych na Pomorzu. Ale wszyscy moi rozmówcy twierdzili, że nie ma innego kandydata na to miejsce. Poza tym, wskazywali, że Neumann to prawa ręka Grzegorza Schetyny.

- A jak wiadomo, kropkę nad „i” na listach, stawia właśnie Grzegorz - tłumaczyli.

Co jest pewne?

Przewodniczący Neumann pytany o listy, niewiele mówi. Zapowiada tylko, że jedynki wkrótce zostaną przypieczętowane. I ma je ogłosić Grzegorz Schetyna w najbliższy wtorek lub w środę.

Pewne jest to, że w tych wyborach wystartują wszyscy dotychczasowi posłowie z Pomorza. Poza jednym, który się jeszcze waha. A jest nim Adam Korol, gdańska jedynka na liście sprzed czterech lat. Ten były sportowiec o swojej decyzji ma poinformować władze w najbliższy poniedziałek. Nam mówi tak: - Ciągle zastanawiam się nad startem. Nie ukrywam, że decydują względy osobiste. Cztery lata temu sytuacja była zgoła odmienna. W tamtym czasie byłem ministrem sportu, a decyzję o miejscu podejmowała premier Kopacz. Myślę, że osoba, która będzie „jedynką” na pewno sobie poradzi.

Reszta parlamentarzystów zameldowała gotowość do startu, łącznie z byłym posłem i byłym europarlamentarzystą Jarosławem Wałęsą.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ryszarda Wojciechowska, Karol Uliczny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.