Adam Muśko

Wysokie pozycje w rankingu „Złote Kolce”

Adam Muśko

Lekkoatletyka. Dobry rok podlaskich lekkoatletów potwierdziły wyniki prestiżowego rankingu.

„Złote Kolce” to plebiscyt Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz katowickiego dziennika „Sport”, który trwa od 1970 roku. Klasyfikacja jest tworzona na podstawie punktów przyznawanych za miejsca w najważniejszych imprezach sezonu. Rekordy świata, Europy, czy Polski nagradzane są dodatkowo.

20-letnia Maria Andrejczyk ma za sobą bardzo udany sezon. W rankingu “Złotych Kolców” zajęła drugie miejsce

- To jest prestiżowy ranking i dla zawodników ma duże znaczenie - twierdzi Krystyna Zabawska, zdobywczyni Złotych Kolców z 1999 roku, a obecnie prezes Podlaskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki. - Jak widzę teraz laureaci dostają czeki, a gdy ja wygrywałam ranking był tylko okazały puchar i statuetka kolców. Niestety, w tamtym czasie związek nie był na tyle bogaty, aby nagradzać finansowo - dodaje kulomiotka, która jest jedyną z regionu triumfatorką rankingu.

Za osiągnięcia w 2016 roku wśród pań oszczepniczka Maria Andrejczyk z Hańczy Suwałki (960 punktów) zajęła drugie miejsce, a skoczkini wzwyż Podlasia Białystok Kamila Lićwinko trzecie (930 pkt.). Ta pierwsza to czwarta zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro i rekordzistka Polski (67,11 m), a druga jest brązową medalistką halowych mistrzostw świata z Portland. Wygrała z dużą przewagą mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk (2260 pkt.).

Natomiast w kategorii panów młociarz Podlasia Wojciech Nowicki uplasował się na czwartym miejscu. Brązowy medalista igrzysk z Rio i mistrzostw Europy z Amsterdamu zdobył 1130 punktów. Wygrał dyskobol Piotr Małachowski - 1640 pkt.

- Aktualnie panie nie mają szans rywalizować z Anitą Włodarczyk, bo jest to dominatorka nie tylko w kraju - przyznaje Zabawska. - Natomiast cieszy to, że wysoko w rankingu jest kilka osób z naszego regionu. To tylko świadczy, że lekkoatletyka w województwie rozwija się się dobrze. Jak ja wygrywałam to byłam jedyna, potem tylko Kamila Lićwinko była na podium.

W kategorii odkrycie roku bezkonkurencyjna okazała się Andrejczyk. Z kolei wśród szkoleniowców wyróżnienie przypadło Malwinie Wojtulewicz, trenerce Wojciecha Nowickiego.

Adam Muśko

Od początku pracy w mediach lokalnych zajmowałem się tematyką sportową. Z Gazetą Współczesną i Kurierem Porannym jestem związany od 2016 roku. Natomiast od 2021 roku w obu tych tytułach pracuję jako dziennikarz online. Moim zadaniem jest jak najszybsze dostarczenie czytelnikom rzetelnych, zweryfikowanych informacji o regionie.   

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.