Adam Muśko

Wysokie pozycje w rankingu „Złote Kolce”

Adam Muśko

Lekkoatletyka. Dobry rok podlaskich lekkoatletów potwierdziły wyniki prestiżowego rankingu.

„Złote Kolce” to plebiscyt Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz katowickiego dziennika „Sport”, który trwa od 1970 roku. Klasyfikacja jest tworzona na podstawie punktów przyznawanych za miejsca w najważniejszych imprezach sezonu. Rekordy świata, Europy, czy Polski nagradzane są dodatkowo.

20-letnia Maria Andrejczyk ma za sobą bardzo udany sezon. W rankingu “Złotych Kolców” zajęła drugie miejsce

- To jest prestiżowy ranking i dla zawodników ma duże znaczenie - twierdzi Krystyna Zabawska, zdobywczyni Złotych Kolców z 1999 roku, a obecnie prezes Podlaskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki. - Jak widzę teraz laureaci dostają czeki, a gdy ja wygrywałam ranking był tylko okazały puchar i statuetka kolców. Niestety, w tamtym czasie związek nie był na tyle bogaty, aby nagradzać finansowo - dodaje kulomiotka, która jest jedyną z regionu triumfatorką rankingu.

Za osiągnięcia w 2016 roku wśród pań oszczepniczka Maria Andrejczyk z Hańczy Suwałki (960 punktów) zajęła drugie miejsce, a skoczkini wzwyż Podlasia Białystok Kamila Lićwinko trzecie (930 pkt.). Ta pierwsza to czwarta zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro i rekordzistka Polski (67,11 m), a druga jest brązową medalistką halowych mistrzostw świata z Portland. Wygrała z dużą przewagą mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk (2260 pkt.).

Natomiast w kategorii panów młociarz Podlasia Wojciech Nowicki uplasował się na czwartym miejscu. Brązowy medalista igrzysk z Rio i mistrzostw Europy z Amsterdamu zdobył 1130 punktów. Wygrał dyskobol Piotr Małachowski - 1640 pkt.

- Aktualnie panie nie mają szans rywalizować z Anitą Włodarczyk, bo jest to dominatorka nie tylko w kraju - przyznaje Zabawska. - Natomiast cieszy to, że wysoko w rankingu jest kilka osób z naszego regionu. To tylko świadczy, że lekkoatletyka w województwie rozwija się się dobrze. Jak ja wygrywałam to byłam jedyna, potem tylko Kamila Lićwinko była na podium.

W kategorii odkrycie roku bezkonkurencyjna okazała się Andrejczyk. Z kolei wśród szkoleniowców wyróżnienie przypadło Malwinie Wojtulewicz, trenerce Wojciecha Nowickiego.

Adam Muśko

Po kilkunastu latach pisania sport w Białymstoku i województwie podlaskim nie ma dla mnie tajemnic. Najbardziej interesuję się piłką nożną, koszykówką i lekkoatletyką. Często można mnie spotkać na wydarzeniach sportowych i to nie tylko tych najważniejszych. Lubię obserwować i opisywać zmagania w sportach niszowych, czy ekstremalnych. Interesuję się także historią Igrzysk Olimpijskich, czytam biografie znanych sportowców.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.wspolczesna.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.