Prof. Adam Czesław Dobroński

Z kart historii. Na wsiach czekano na błysk żarówki

Eugeniusz Żałoba z córką Grażyną przed krzyżem we wsi  Mieleszkowce w gm. Kuźnica. Na tablicy metalowej widnieje napis: „Wieczna chwała żołnierzom Pułku Eugeniusz Żałoba z córką Grażyną przed krzyżem we wsi Mieleszkowce w gm. Kuźnica. Na tablicy metalowej widnieje napis: „Wieczna chwała żołnierzom Pułku Podhalańskiego, którzy zginęli w obronie ojczyzny w 1920 r. - szer. Jakub Sołtys z Limanowej, szer. Józef Szymczak z Łodzi. W dowód hołdu poległym mieszkańcy wsi Mieleszkowce 3 maja 1992 r.
Prof. Adam Czesław Dobroński

Przed dwoma tygodniami rozmawiałem z seniorem Eugeniuszem Żałobą o Sidrze i Długiej Wsi, rodach zamieszkujących w tamtych stronach, o wsi Siekierka i wpisanych w jej dzieje zdarzeniach z wojny światowej.

Gratuluję wspaniałej pamięci prawie już dziewięćdziesięciolatkowi, a jeszcze bardziej jego pasji historycznej. To jest rzeczywiście szlachetne uzależnienie. Niektóre ustalenia pana Eugeniusza trzeba będzie przenieść do opracowań popularnonaukowych. Drugie hobby pana Eugeniusza to znaczki, ta przygoda rozpoczęła się od znaczka z widokiem katedry w Reims na liście z Francji, który otrzymał kolega.

Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Prof. Adam Czesław Dobroński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.