Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Z kart historii regionu. Jak historyk z historykiem

Czytaj dalej
Prof. Adam Czesław Dobroński

Z kart historii regionu. Jak historyk z historykiem

Prof. Adam Czesław Dobroński

Powracam do spotkania listopadowego w Instytucie Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku. Staraniem białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego przyjechał do naszego miasta prof. Giennadij Matwiejew z Państwowego Uniwersytetu Moskiewskiego im. Łomonosowa.

Miałem przyjemność wieść z nim dyskusję, a powód bezpośredni był zaiste anegdotyczny: obaj urodziliśmy się w listopadzie 1943 roku, ja w dniu Wszystkich Świętych, gość dnia następnego. Czasu zabrakło na poruszenie większej liczby tematów, o trzech chcę dzisiaj przypomnieć. Nie jest to dokładny zapis wypowiedzi prof. Matwiejewa (niekiedy przytaczam dosłowne cytaty), podałem je w wersji prasowej dołączając z rzadka inne jeszcze fakty, uwagi. Uwzględniłem również poprawki przesłane mi pocztą elektroniczną.

Piłsudski na Syberii

Piłsudski trafił na Syberię nie jako oskarżony, a jako świadek. Był aresztowany w 1887 roku za sprawą brata Bronisława, który rzeczywiście brał udział w przygotowaniach do zamachu na cara Aleksandra III i otrzymał karę śmierci, zamienioną na 15 lat katorgi. Oskarżono wówczas i Aleksandra Uljanowa, starszego brata Włodzimierza (Lenina), skazanego na śmierć i straconego.

Dla Józefa Piłsudskiego był to trudny okres. Znalazł się na zesłaniu - nie na katordze, a na przymusowym osiedleniu - w towarzystwie osób gotowych mu służyć radą i pomocą. Prowadził się jak na młodzieńca przystało, nie stronił od polowań, lektur (za dużo książek tam nie miał), spacerów z dziewczyną. Nowe otoczenie i inny tryb życia pozwoliły mu wzmocnić przekonanie, że najważniejsze jest odzyskanie przez Polskę niepodległości. Dlatego po powrocie z Syberii nie próbował skończyć studiów, nie podjął pracy zarobkowej, „poszedł w rewolucję”.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Prof. Adam Czesław Dobroński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.wspolczesna.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.