Z kart historii regionu. Jak historyk z historykiem

Czytaj dalej
Prof. Adam Czesław Dobroński

Z kart historii regionu. Jak historyk z historykiem

Prof. Adam Czesław Dobroński

Powracam do spotkania listopadowego w Instytucie Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku. Staraniem białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego przyjechał do naszego miasta prof. Giennadij Matwiejew z Państwowego Uniwersytetu Moskiewskiego im. Łomonosowa.

Miałem przyjemność wieść z nim dyskusję, a powód bezpośredni był zaiste anegdotyczny: obaj urodziliśmy się w listopadzie 1943 roku, ja w dniu Wszystkich Świętych, gość dnia następnego. Czasu zabrakło na poruszenie większej liczby tematów, o trzech chcę dzisiaj przypomnieć. Nie jest to dokładny zapis wypowiedzi prof. Matwiejewa (niekiedy przytaczam dosłowne cytaty), podałem je w wersji prasowej dołączając z rzadka inne jeszcze fakty, uwagi. Uwzględniłem również poprawki przesłane mi pocztą elektroniczną.

Piłsudski na Syberii

Piłsudski trafił na Syberię nie jako oskarżony, a jako świadek. Był aresztowany w 1887 roku za sprawą brata Bronisława, który rzeczywiście brał udział w przygotowaniach do zamachu na cara Aleksandra III i otrzymał karę śmierci, zamienioną na 15 lat katorgi. Oskarżono wówczas i Aleksandra Uljanowa, starszego brata Włodzimierza (Lenina), skazanego na śmierć i straconego.

Dla Józefa Piłsudskiego był to trudny okres. Znalazł się na zesłaniu - nie na katordze, a na przymusowym osiedleniu - w towarzystwie osób gotowych mu służyć radą i pomocą. Prowadził się jak na młodzieńca przystało, nie stronił od polowań, lektur (za dużo książek tam nie miał), spacerów z dziewczyną. Nowe otoczenie i inny tryb życia pozwoliły mu wzmocnić przekonanie, że najważniejsze jest odzyskanie przez Polskę niepodległości. Dlatego po powrocie z Syberii nie próbował skończyć studiów, nie podjął pracy zarobkowej, „poszedł w rewolucję”.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Prof. Adam Czesław Dobroński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.wspolczesna.pl

promocja -50%

Gazeta online przez 90 dni za połowę ceny

55,00 110,00

Skorzystaj z promocji i ciesz się codziennym dostępem do gazety online przez 90 dni. Z tą ofertą oszczędzasz aż połowę ceny!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.