Edmund Kozłowski

Z szacunku dla przeszłości małej ojczyzny. Gminna izba tradycji w Kuśnierzu

Fragment ekspozycji w Gminnej Izbie Tradycji i Pamięci  w Kuśnierzu Fot. ZP Fragment ekspozycji w Gminnej Izbie Tradycji i Pamięci w Kuśnierzu
Edmund Kozłowski

Ponad 20 lat temu, 29 grudnia 1998 r. Rada Gminy Jeziora Wielkie powołała do życia Gminną Izbę Tradycji i Pamięci z siedzibą w Kuśnierzu. U podstaw tej historycznej decyzji legła chęć gromadzenia i udostępniania pamiątek po poprzednich pokoleniach zamieszkujących gminę.

Pomysł zebrania w jednym miejscu dowodów kultury materialnej, duchowej i społecznej, z terenu ziemi jeziorańskiej, zrodził się w głowach dwóch ludzi Tadeusza Ciałkowskiego, emerytowanego nauczyciela historii w Wójcinie i Jeziorach Wielkich oraz Zygfryda Kubaty, fotokronikarza, pracownika gminy. Obaj współpracując od początku 1990 r. przy redagowaniu i wydawaniu gminnej gazety "Jezioranin", uruchomili na jej łamach rubrykę "Z domowego archiwum". Pozwoliło to na gromadzenie przekazywanych przez mieszkańców starych fotografii, książek, informacji o tradycji i historii ziemi jeziorańskiej. Inicjatorzy odwiedzali komórki, strychy budynków, kościoły, rozmawiali z ludźmi, spotykając się z ich zrozumieniem i pomocą władz.

Czytaj więcej w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Edmund Kozłowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.