Z taką grupą łatwiej opiekować się chorym na Alzheimera

Czytaj dalej
Edyta Hanszke

Z taką grupą łatwiej opiekować się chorym na Alzheimera

Edyta Hanszke

Spotykają się w Opolu raz na miesiąc. Rozmawiają o chorujących krewnych i podopiecznych, ale też o sobie. Właśnie stuknął im rok.

Na urodzinowym przyjęciu nie mogło zabraknąć tortu. Były też inne słodkości, a dla przeciwwagi - pikantny bogracz. Tak grupa wsparcia dla opiekunów osób chorych na chorobę Alzheimera przy Środowiskowym Domu Samopomocy „Magnolia” w Opolu świętowała rocznicę istnienia.

Należą do niej rodziny i opiekunowie chorych. Spotykają się w ostatnie środy miesiąca popołudniami. - Na początku dzieliliśmy się wiedzą o fazach tej choroby czy pomocy, na jaką mogą liczyć opiekunowie - opowiada Justyna Pientka-Tokarczyk, terapeuta i psycholog z opolskiego ŚDS. - Potem uczestnicy między sobą zaczęli dzielić się doświadczeniami, odczuciami, emocjami wywołanymi towarzyszeniem chorej osobie. Ważne jest, żeby mogli poczuć, że nie są w tym osamotnieni.

Pani Krystyna, z jednej z podopolskich wsi, opiekująca się chorującym od 10 lat mężem, mówi, że na początku pojawił się bunt przeciw diagnozie i próby jej podważenia.

- Od roku mąż ma problemy z moczeniem nocnym. Pampersy nie wystarczały i dopiero niedawno od znajomego usłyszałam, że ratunkiem jest cewnik, który można założyć samemu w domu, a w dodatku jest refundowany przez NFZ - relacjonuje.

To jedna z informacji, którą można się podzielić na grupie.

Pan Franciszek pośrednio opiekuje się starszą siostrą. - To czwarty przypadek tej choroby w mojej rodzinie. Szwagier jest chory na nogi, więc moja pomoc jest konieczna - wyjaśnia i wychwala pomoc i opiekę w „Magnolii”.

Jeden z budynków opolskiego ŚDS przystosowany jest do potrzeb osób z chorobami otępiennymi. Większość z nich to chorzy na Alzheimera.

Spędzają tam część dnia, żeby ich opiekunowie mogli załatwić inne rzeczy. - Chętnych jest dużo więcej niż miejsc. Jesteśmy na etapie projektu zaadoptowania budynku na Dambonia, żeby móc przyjąć więcej takich chorych.

Oprócz „Magnolii” opiekunowie chorych na Alzheimera mogą szukać pomocy w opolskiej Fundacji „Kto to - Zrozumieć Alzheimera” i działającemu w Krapkowicach stowarzyszeniu.

Edyta Hanszke

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.