Zabytkowy Fort II powoli wraca do życia

Czytaj dalej
Fot. Zbyszek Snusz
Anna Jarmuż

Zabytkowy Fort II powoli wraca do życia

Anna Jarmuż

Fort II przy ulicy Obodrzyckiej na Żegrzu ma stać się w przyszłości atrakcją turystyczną. Chcą tego władze miasta i Fundacja Familijny Poznań, która od ponad dwóch lat zarządza obiektem. Prace nad rewitalizacją tego miejsca już się rozpoczęły.

- Uważamy, że fort nadaje się, by stać się atrakcją turystyczną. Po pierwsze dlatego, że w całości jest własnością miasta, po drugie zachował się w stosunkowo dobrym stanie - tłumaczy Mateusz Krajewski, wiceprezes Fundacji Familijny Poznań.

Aby fort na Żegrzu mogli odwiedzać poznaniacy i turyści, trzeba jeszcze jednak wiele zrobić.

- Od roku porządkujemy kwestie formalne i techniczne

- wyjaśnia Mateusz Krajewski. Fort ma najemców. Część już przeniosła się do innych lokalizacji, z pozostałymi Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych nadal prowadzi rozmowy w tej sprawie. Trwają też prace porządkowe.

- Doprowadzamy właśnie prąd do poszczególnych pomieszczeń. Usuwamy też gruz i śmieci - mówi Mateusz Krajewski. Te zalegały w forcie od wielu lat. Ktoś nielegalnie utylizował tam nawet jarzeniówki. Fundacji w sprzątaniu pomagają wolontariusze, zainteresowani tematyką historyczną, ale przydałoby się jeszcze więcej rąk do pracy. Familijny Poznań zamierza podjąć rozmowy z zakładem karnym. W porządkowaniu fortu mogliby pomóc więźniowie.

Źródło: TVN24

Właśnie ruszył projekt „Fort II reaktywacja. Obóz nr 1”. Dzięki dofinansowaniu z programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Wolontariat dla dziedzictw” możliwy jest scanning fortu w technice 3D. Zebrane w ten sposób materiały posłużą do opracowania projektu rewitalizacji oraz przygotowania materiałów edukacyjnych. Te drugie w przyszłości mają służyć osobom zwiedzającym Fort II.

- Chcemy w przystępny i zrozumiały sposób pokazać, co znajdowało się kiedyś w poszczególnych pomieszczeniach. Gdzie się spało, jadło i strzelało

- żartuje Mateusz Krajewski.

W ramach projektu fundacja zorganizuje też obóz dla wolontariuszy. Jego uczestnicy pomogą w inwentaryzacji obiektu.

- Chciałbym, by Fort II stał się atrakcją turystyczną jak najszybciej. Przed nami jest jednak jeszcze ogrom pracy. Sądzę, że zostanie on oddany do użytki nie szybciej niż w 2019 r. To najwcześniejsza z możliwych dat - przyznaje Mateusz Krajewski.

Anna Jarmuż

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.