Zagłosuj na swoją ulicę. Ruszył miejski Budżet Obywatelski

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Kozakiewicz
Grzegorz Kozakiewicz

Zagłosuj na swoją ulicę. Ruszył miejski Budżet Obywatelski

Grzegorz Kozakiewicz

Do 3 października głosować można na propozycje do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego w Żarach. Przedstawiamy kolejne pomysły

Do udziału w głosowaniu wytypowano 25 propozycji. Wszystkie mają wymiar lokalny, dotyczą poszczególnych dzielnic i ulic. Jako, że w tym roku uczestnicy zabawy zakreślić mogą tylko jedną pozycję, wyniki, choć jeszcze nieznane, już budzą kontrowersje.
- Po pierwsze źle się stało, że listę propozycji opublikowano w dniu, w którym ruszyło głosowanie - mówi radna, Edyta Gajda. - To trochę nie fair wobec uczestników. Po drugie, wynik zależeć będzie od poziomu mobilizacji mieszkańców poszczególnych części miasta. Propozycji, które by dotyczyły szerszej zbiorowości, właściwie nie ma.

Źle się stało, że listę propozycji opublikowano w dniu, w którym ruszyło głosowanie

To, co jedni uważają za wadę, inni poczytują sobie za plus. - Na Osiedlu Zawiszy Czarnego od kilku miesięcy trwały rozważania na temat tego, co chcielibyśmy tu zmienić - przyznaje inny radny, Marian Popławski. - Padło na siłownię pod chmurką. Wprawdzie mamy tu dwa wysłużone place zabaw, lecz sposobów na rekreację brakuje. Siłownia ma tą zaletę, że może służyć tak młodzieży, jak i dorosłym.
O frekwencję radny się nie martwi. Chodniki, które zbudowano w ramach ubiegłorocznego budżetu, cieszą mieszkańców osiedla przy koszarach. Jak mówi, trudno o lepszą reklamę idei budżetu obywatelskiego.

Równie lokalny wymiar ma projekt zagospodarowania podwórka w rejonie ul. Podwale, 1 Maja i Ogrodowej. Otoczone blokami i przedwojennymi kamienicami, zwyczajnie straszy. Podobnie przedstawia się sprawa 50-letnich bloków stojących na początku ul. Moniuszki. - Dzięki budżetowi obywatelskiemu jest szansa, by zwrócić uwagę na miejsca, do których radni i urzędnicy na co dzień nie trafiają - mówi mieszkający tu pan Marek. - Błądzimy w ciemnościach, zmagamy się z błotem. Mam nadzieję, że nasza propozycja budowy drogi, choć dotyczy tylko nas samych, trafi do realizacji - wierzy.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu jest szansa, by zwrócić uwagę na miejsca, do których radni i urzędnicy na co dzień nie trafiają

W tym samym duchu wypowiadają się mieszkanki ul. Okrzei: - To źle, że tak wiele propozycji dotyczy centrum - mówią. - U nas brakuje dosłownie wszystkiego, ławek, zieleńców, prostych chodników. Plac zabaw przy Zapolskiej, wymyślony na potrzeby tegorocznego głosowania to nietrafiony pomysł. Przecież podobny istnieje już przy podstawówce.

Cieplej postrzegany jest za to projekt ustawienia ławek przy drodze do przychodni lekarskiej przy ul. Skarbowej. Skromna, bo wyceniona na 12 tys. zł inwestycja cieszy spacerujące po parku osoby. - Nie bardzo jest gdzie usiąść - przyznaje pani Karolina przypominając, że w dawnych czasach ławki tu stały i cieszyły się popularnością osób starszych. Był nawet szalet. Teraz trzeba biec aż na Mieszka I.

Głosowanie w toku. Kartę pobrać można w żarskim ratuszu. Formularz dostępny jest także na stronach magistratu. Urząd, wzorem lat ubiegłych, planuje ustawienie namiotów, gdzie mieszkańcy będą mogli swoje głosy oddać. Działa też adres mailowy: [email protected], pod który można nadsyłać wypełnione karty. Osoby nieletnie załączyć muszą do niej zgodę rodziców.

Autor: Grzegorz Kozakiewicz

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.