Założyli stowarzyszenie, które miało wyłudzać pieniądze na realizację projektów unijnych

Czytaj dalej
Fot. Maciej Jeziorek
Norbert Kowalski

Założyli stowarzyszenie, które miało wyłudzać pieniądze na realizację projektów unijnych

Norbert Kowalski

25 oskarżonych, straty na ponad 5 mln zł i 395 czynów zakazanych – Prokuratura Regionalna zakończyła śledztwo w sprawie wyłudzania pieniędzy publicznych przez jedno z poznańskich stowarzyszeń.

Stowarzyszenie oficjalnie miało realizować projekty w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Do przestępstw miało dochodzić w latach 2009-2015.

– Kierujący stowarzyszeniem fikcyjnie zatrudniali pracowników przy realizacji projektów. W praktyce osoby te nie pracowały, ale podpisywały odpowiednie umowy i pobierały wynagrodzenie. Większość otrzymanych w ten sposób pieniędzy była przekazywana następnie członkom zarządu stowarzyszenia

– opowiada prokurator Jacek Pawlak, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. – Ponadto sprawcy zawyżali koszty poszczególnych projektów, uzyskując nienależne dofinansowanie z tego tytułu. Następnie osoby kierujące stowarzyszeniem przedkładały w instytucjach zarządzających projektami nierzetelne wnioski o płatność oraz dokumenty źródłowe, takie jak faktury VAT. Na tej podstawie otrzymywali nienależne dofinansowanie - dodaje.

Kim są zatrzymani? Komu wręczali łapówki, aby ułatwić sobie wygrywanie konkursów na projekty unijne? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.