Zamiast fabryki sklepy i kino

Czytaj dalej
Anna Odrowska

Zamiast fabryki sklepy i kino

Anna Odrowska

Spółka A&A wybuduje mieszkańcom Pabianic centrum handlowo-rozrywkowe. Stanie na terenie przy ul. Grobelnej 8, między przychodnią, a szkołą muzyczną. Rewitalizacja obszaru, na którym dawniej mieściła się fabryka włókniennicza Krusche-Ender, ma kosztować 40-50 mln zł. Centrum zajmować będzie 13 tys. m kw. Lokale będą mieć powierzchnięod 30 do 1.200 m kw.

Odwiedzający centrum będą mogli zrobić zakupy w 40 sklepach. Będą to znane marki, na każdą kieszeń. W Tkalni znajdzie się też miejsce na kino z 6 salami. Trwają rozmowy z jedną z dużych sieci. Centrum wypełnią również restauracje i kawiarnie oraz rynek, na którzym kupimy warzywa, owoce, sery, czy zdrową żywność. Osoby, które przyjadą samochodem, zaparkują na parkingu na 230 miejsc (w grę wchodzą np. specjalne miejsca dla kobiet w ciąży). W planach jest także budowa drogi łączącej ul. Grobelną i ul. Grota-Roweckiego oraz deptaku z fontanną i zielenią. Wzdłuż ul. Grobelnej pabianiczanie nie będą musieli iść wąskim chodnikiem jak dotąd, gdyż stworzone zostanie zadaszone i szerokie przejście przez dawną fabrykę.

- Tkalnia będzie częścią miejskiego pasażu, łączącego park Słowackiego z bulwarami i polem golfowym. Po oddaniu obiektu, pracę znajdzie tu około trzystu osób. Wpływy z podatków zasilą miejski budżet kwotą ok. 1,5 mln zł rocznie - opowiada Adrian Majsterek, inwestor i współwłaściciel spółki A&A.

W przyszłym roku spółka starać się będzie o pozwolenie na budowę.

Centrum ma zostać otwarte na przełomie 2018 i 2019 roku. Obecnie trwają rozmowy z potencjalnymi najemcami lokali.

Autorem projektu Tkalni jest pracownia architektoniczna MAAi, którą kieruje Marek Arciszewski. Projektował on m.in. Port Łódź i Galerię Mokotów w Warszawie, ale też podobne inwestycje w Ameryce Północnej i Azji. Obiekt ma łączyć nowoczesne, funkcjonalne rozwiązania z kontekstem historycznym. Czerwona cegła fasady budynku nawiązywać będzie do fabrycznych zabudowań z XIX wieku.

Anna Odrowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.