Sławomir Draguła

Zaostrzono przepisy dla piratów drogowych

25 listopada 2016 roku. Pijany, 34-letni kierowca fiata ducato spowodował wypadek, w którym zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. 25 listopada 2016 roku. Pijany, 34-letni kierowca fiata ducato spowodował wypadek, w którym zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.
Sławomir Draguła

Od 1 czerwca obowiązują przepisy pozwalające na surowsze karanie piratów. Na przykład pijani czy odurzeni narkotykami sprawcy najgroźniejszych wypadków obowiązkowo pójdą do więzienia.

Właśnie weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego zaostrzająca kary dla piratów drogowych.

I tak: pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub takiego, w którym ofiary odniosły ciężkie uszkodzenia ciała, pójdzie teraz do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.

Do tej pory dolna granica wynosiła zaledwie 9 miesięcy, a wyrok do jednego roku więzienia można zawiesić. I kolejna zmiana. Kto będzie teraz kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, ale obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat!

Natomiast osoba, która złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazana nawet na karę do 5 lat więzienia. Wcześniej były to 3 lata.

- Tutaj również obowiązkowo zostanie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat - informuje Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Na baczności muszą się mieć teraz ci, którym przyjdzie do głowy ucieczka przed policjantami. Kierowca, który świadomie zmusi mundurowych do pościgu, popełni teraz przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu też prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

Wcześniej nawet najbardziej brawurowa ucieczka stwarzająca ogromne zagrożenie na drodze traktowana jest jak wykroczenie, za które groziła zaledwie grzywna lub kara aresztu do 30 dni.

- Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy - wyjaśnia Michał Wójcik.

Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców. Do tej pory nie było takiego obowiązku, co sprzyjało wydawaniu łagodnych wyroków wobec notorycznych piratów drogowych.

Sławomir Draguła

Dziennikarzem jestem od 1997 roku. W nto zajmuję się przede wszystkim tematami policyjnymi i prokuratorskimi. Piszę też o drogach i wszystkim tym, co porusza się na kołach, m.in. samochodach i pociągach. Odpowiadam również za powiaty opolski i głubczycki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.