Zapomniany obóz jeniecki, w którym więziono nawet i tysiąc Rosjan

Czytaj dalej
Anna Gronczewska

Zapomniany obóz jeniecki, w którym więziono nawet i tysiąc Rosjan

Anna Gronczewska

O tym obozie mało kto pamięta. A przez kilka lat więziono w nim blisko tysiąc jeńców radzieckich. Znajdował się w rejonie ul. Odrzańskiej w Łodzi. Jedyną pamiątką po tym obozie jest drewniany talerz znajdujący się w zbiorach Muzeum Tradycji Niepodległościowych Oddział Radogoszcz.

- Talerz ma około 25 centymetrów średnicy. Widnieje na nim napis K.G.F. LAGER, LITZMANNSTADT - mówił nam Wojciech Źródłak, kustosz tego muzeum. - Nie wiadomo, kto ten talerz wykonał.

O obozie rosyjskich lotników przy ul. Odrzańskiej, czyli Stalagu Luft 2, przez wiele lat nikt nie mówił. Jeszcze dziś nie ma wielu informacji. Przypomniano sobie o nim przez przypadek. Do łódzkiego historyka amatora, Michała Latosińskiego, który prowadzi stronę poświęconą Litzmannstadt Ghetto, napisała Rosjanka, Elena Mytareva. Elena współpracowała z historyczną grupą, która zajmuje się poszukiwaniem materialnych i niematerialnych śladów po żołnierzach radzieckich, którzy polegli podczas drugiej wojny światowej. Elena Mytarewa wraz z grupą współpracowników odnalazła szczątki samolotu, który został zestrzelony prawdopodobnie w 1942 roku koło Leningradu. Zaczęli śledzić losy jego załogi. Okazało się, że jeden z lotników zginął na miejscu. Drugi po kilku dniach tułaczki dołączył do radzieckiego oddziału. Trzecim członkiem załogi był Vladimir Nikolajewicz Khizniak (lub Hizniak). Został złapany przez Niemców i trafił do Stalagu Luft 2 w Litzmannstadt.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Gronczewska

Jestem łodzianką więc Kocham Łódź. Piszę o historii mojego miasta, historii regionu, sprawach społecznych, związanych z religią i Kościołem. Lubię wyjeżdżać w teren i rozmawiać z ludźmi. Interesuje się szeroko pojmowanym show biznesem, wywiady z gwiazdami, teksty o nich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.