Ziobro od dziś w podwójnej roli, jako minister i prokurator generalny

Czytaj dalej
Fot. piotr smoliński
Tomasz [email protected]

Ziobro od dziś w podwójnej roli, jako minister i prokurator generalny

Tomasz [email protected]

Premier Beata Szydło i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na wspólnej konferencji prasowej mówili o zmianach w prokuraturze

Premier Beata Szydło broniła decyzji o zmianach w prokuraturze. Mówiła, że wpłynęły na nią jej spotkania z wyborcami.

- Podczas moich spotkań z ludźmi jednym z najczęściej poruszanych problemów były te związane z działaniem wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Ludzie mają poczucie, że wymiar sprawiedliwości nie stoi po stronie tych, którzy są poszkodowani, są ofiarami, są słabsi - stwierdziła Szydło.

Jej zdaniem wprowadzone zmiany mają sprawić, że w naszym kraju będzie bezpieczniej i sprawiedliwiej. - Koalicja PO--PSL wybiła zęby instytucji, która powinna skutecznie działać w obronie bezpieczeństwa Polaków. Wprowadzamy zmianę, by prokuratura nie działała tak jak np. przy aferze Amber Gold - podkreślił Ziobro. Zapowiedział, że może dojść do wznowienia niektórych postępowań prokuratorskich.

- Nie ulega żadnej wątpliwości, że będziemy analizowali poszczególne postępowania, które mają znaczenie z punktu widzenia interesu państwa w szczególności i co do których są czy były stawiane zarzuty nierzetelnego wyjaśniania tych spraw - zapowiedział minister. W tym kontekście wspomniał o „pseudoprywatyzacji Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych”.

Powołując się na różne dane, mówił, że podczas poprzednich rządów PiS (lata 2005-2007) spadła przestępczość i wzrosła wykrywalność przestępstw. Ocenił, że połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego usprawni pracę wymiaru sprawiedliwości.

Zdaniem Ziobry rozdzielenie funkcji ministra i prokuratora generalnego nie sprawdziło się. - Ustawa o niezależnej prokuraturze pozbawiła Sejm kontroli nad prokuraturą. Pan Seremet, jeżeli nie chciał, nie musiał chodzić do Sejmu i odpowiadać na pytania - ocenił Ziobro. Teraz się to zmieni, minister sprawiedliwości będzie odpowiedzialny za prowadzenie skutecznej polityki karnej przed Sejmem.

Poza połączeniem funkcji ministra sprawiedliwości z prokuratorem generalnym należy wspomnieć o kilku istotnych zmianach wprowadzonych przez nowelizację ustawy o prokuraturze, którą w styczniu uchwalono głosami PiS.

Po pierwsze, prokurator generalny może przejąć każdą sprawę do swojego prowadzenia i wydawać wiążące polecenia prokuratorom. Prokurator generalny może zlecić Prokuraturze Krajowej przejmowanie i prowadzenie spraw dużych oraz skomplikowanych.

Zmienia się też organizacja pracy prokuratury, w miejsce Prokuratury Generalnej zostanie powołana Prokuratura Krajowa. Znikną prokuratury apelacyjne, a pojawią się prokuratury regionalne. Zlikwidowana zostanie odrębność prokuratury wojskowej, która będzie włączona do prokuratury powszechnej.

Trzecia zmiana polega na tym, że w Prokuraturze Krajowej powstanie Wydział Spraw Wewnętrznych, który zajmie się ściganiem „najpoważniejszych czynów przestępczych popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów”. Postępowania dyscyplinarne wobec prokuratorów będą jawne. Krajową Radę Prokuratury zastąpi Krajowa Rady Prokuratorów przy Prokuraturze Generalnej.

Autor: Tomasz Plaskota

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.