Zmiany w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze. Trzeba zapłacić więcej za pobyt bliskich w tej placówce?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Natalia Dyjas-Szatkowska

Zmiany w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze. Trzeba zapłacić więcej za pobyt bliskich w tej placówce?

Natalia Dyjas-Szatkowska

W Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze obecnie mieszka 130 podopiecznych. Od głośnej ewakuacji, którą zarządził wojewoda lubuski, gdy w placówce wybuchło duże ognisko koronawirusa, minęło już 8 miesięcy. Jakie zmiany widać w DPS-ie?

Regularnie informujemy Was o sytuacji w Domu Kombatanta w Zielonej Górze. Zarówno jeśli chodzi o prowadzone przez zielonogórską prokuraturę śledztwo, jak i sytuację po ewakuacji mieszkańców, która miała miejsce w październiku ubiegłego roku.

W placówce powstało izolatorium, by, gdyby zaszła taka potrzeba, móc w sposób szybki i bezpieczny izolować od innych mieszkańców tych, którzy są chorzy na COVID-19 lub podejrzewa się u nich zakażenie koronawirusem. (Izolatorium ma być pomocne w przypadku również innych chorób zakaźnych).

W ostatnim czasie Dom Pomocy Społecznej przy Lubuskiej zakupił także nowy sprzęt do ćwiczeń i terapii, w tym innowacyjne urządzenie interaktywne.

- To tylko cząstka działań, które podejmujemy z naszymi mieszkańcami - wyjaśnia Wioletta Baziuk, nowa dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze. - Dzięki wsparciu władz samorządowych wiele się zmieniło.

Wyższe opłaty za pobyt w Domu Kombatanta w Zielonej Górze?

Okazuje się, że w ostatnim czasie wzrosły ceny za pobyt w DPS-ie przy ul. Lubuskiej. Jakie są tego powody?

- W ostatnim czasie wzrosły ceny wielu artykułów i usług – w tym za pobyt w domach pomocy społecznej - przyznaje Wioletta Baziuk.

I dodaje konkretne liczby w odniesieniu do innych takich placówek w regionie. - W 2021 roku na terenie naszego województwa najniższy koszt utrzymania w DPS wynosi 4085,22 zł - mówi W. Baziuk. - Średni koszt utrzymania w 23 domach pomocy społecznej w województwie lubuskim wynosi 4717,36 zł. Wynika z tego, że koszt utrzymania w DPS dla Kombatantów w Zielonej Górze jest wyższy o około 11 proc., niż średnia w województwa. Czy 5264 zł to dużo? Dla większości osób tak! Jednak osoby o niskich dochodach mają możliwość wnioskować o obniżenie płatności. Budżet państwa i samorząd dopłacają olbrzymie pieniądze do pomocy społecznej - twierdzi W. Baziuk. - W sytuacji, gdy mieszkaniec nie ma dochodów (lub ma za niskie dochody) samorząd pokrywa koszty utrzymania. Tam, gdzie jest rodzina z dochodami – powstaje obowiązek alimentacyjny. Nie naszą sprawa jest oceniać, czy rodzina powinna się dołożyć do utrzymania mamy, czy taty. To wynika z przepisów prawa. Warto wiedzieć, że pobyt w DPS (poza osobami trafiającymi do nas za sprawą wyroków sądowych) jest dobrowolny. Wiele osób decyduje się jednak na umieszczenie bliskiego w DPS, ponieważ placówki te podlegają ścisłej kontroli. W odróżnieniu od prywatnych, które nie muszą spełniać określonych standardów, placówki samorządowe podlegają w tym zakresie stałemu nadzorowi wojewody.

O ile wzrosły ceny za pobyt w DPS-ie przy ulicy Lubuskiej?

O ile wzrosła miesięczna opłata za pobyt podopiecznego w placówce przy Lubuskiej? Miesięczny koszt utrzymania jest wyższy o 986 zł. Z czego wynika wzrost tych cen? Jak tłumaczy nam W. Baziuk: powodem są rzeczywiste koszty utrzymania, nie jest zaś prawdą, że bliscy podopiecznych muszą pokryć koszty jesiennej ewakuacji.

- Odrębną kwestią pozostaje porównywalność kosztów w poszczególnych placówkach - przyznaje jeszcze W. Baziuk. - Dotyczy to m.in. ilości kadry i kosztów zatrudnienia, zakresu usług, stanu technicznego budynku, lokalnych opłat, liczby wykonanych zabiegów, kosztów transportu i wielu innych czynników. Obecnie Dom świadczy usługi wspomagająco – opiekuńcze na poziomie obowiązującego standardu, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających. Stan ten potwierdza protokół Wizytacji Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze z dnia 01 marca 2021 r., przeprowadzonej przez pracowników Wydziału Polityki Społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Uważacie, że miesięczny koszt pobytu mieszkańca w takiej placówce to dużo? Mało? Jesteśmy ciekawi Waszej opinii.

Natalia Dyjas-Szatkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.