Znieważyli policjantów: zapłacą lub popracują

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Zgiet
Diana Krasowska

Znieważyli policjantów: zapłacą lub popracują

Diana Krasowska

19 osób usłyszało wczoraj wyroki za czynny udział w zamieszkach związanych ze śmiercią 34-letniego Pawła Klima z os. Starosielce. Wszyscy dobrowolnie poddali się karze

Tysiąc, 500 i 300 złotych grzywny czy sześć miesięcy wykonywania prac społecznych - to kary, jakie wczoraj dostali oskarżeni o znieważenie policjantów podczas zbiegowisk zorganizowanych przy ulicy Barszczańskiej, Wrocławskiej i Klepackiej. Do zdarzeń doszło 9 i 10 kwietnia tego roku po śmierci Pawła Klima z ul. Barszczańskiej. Oskarżeni przyznali się do winy, a prokuratura zaakceptowała wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Wyrok jest nieprawomocny.

Skazani są w wieku od 19 do 38 lat. Usłyszeli oni zarzuty m.in. czynnego udziału w zamieszkach, podczas których używali oni w stosunku do policjantów wulgaryzmów oraz stosowali przemoc poprzez m.in. rzucanie w nich różnymi przedmiotami, na przykład: kamieniami, butelkami, kawałkami drewna czy jajkami.

Po-li-cja! Mor-der-cy! - skandował w kwietniu około 200-osobowy tłum przed posterunkiem policji przy ul. Wrocławskiej. - Zabiliście naszego kolegę! Jak
Andrzej Zgiet Po-li-cja! Mor-der-cy! - skandował w kwietniu około 200-osobowy tłum przed posterunkiem policji przy ul. Wrocławskiej. - Zabiliście naszego kolegę! Jak psa!

Doszło również do naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszki policji. Jeden ze skazanych mężczyzn kopnął kobietę w klatkę piersiową. Został on ukarany grzywną w wysokości tysiąca złotych.

Sprawa dotyczy zdarzeń, do których doszło tuż po śmierci Pawła Klima. 34-letni mężczyzna zmarł na balkonie swojego mieszkania przy ulicy Barszczańskiej w Białymstoku. Nastąpiło to po interwencji policji, podczas której został potraktowany gazem i skuty kajdankami. Nie ustalono do końca przyczyn śmierci Pawła Klima.

Spraw związanych z tym tragicznym zdarzeniem było więcej. We wrześniu skazana została Marta T., która na nagraniu jednego ze świadków z przebiegu interwencji, kierowała wulgarne wyzwiska w stronę policjantów. Film trafił do internetu. 25-latka została oskarżona o znieważenie.

Kobieta otrzymała karę grzywny w wysokości tysiąca złotych. Musiała również zapłacić po 500 złotych zadośćuczynienia dwóm pokrzywdzonym funkcjonariuszom policji. Ten wyrok jest także nieprawomocny.

Po-li-cja! Mor-der-cy! - skandował w kwietniu około 200-osobowy tłum przed posterunkiem policji przy ul. Wrocławskiej. - Zabiliście naszego kolegę! Jak
Diana Krasowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.