Życzenia na święta ślemy SMS-em i internetem

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Małgorzata Stempinska

Życzenia na święta ślemy SMS-em i internetem

Małgorzata Stempinska

Zmieniają się nasze obyczaje związane z przygotowaniem i obchodzeniem Bożego Narodzenia. Coraz częściej przepisów na potrawy, inspiracji na ozdoby świąteczne i dekoracje domu oraz pomysłów na prezenty szukamy w internecie. Z sieci ściągamy też życzenia i kolędy oraz muzykę.

Zdjęcia z wigilijnej kolacji pojawiają się na Facebooku. Za pośrednictwem portali społecznościowych, jak również SMS-ów i MMS-ów, najczęściej składamy sobie życzenia.

- W „zwykły” dzień roboczy nasi klienci wysyłają średnio około 40 milionów SMS-ów. W Wigilię ubiegłego roku było ich ponad dwa razy więcej - 85 milionów. Dla porównania, 24 grudnia 2013 roku było tych milionów 115, a w Wigilię 2014 roku - 109. Idziemy z duchem czasu i SMS-y zastępują teraz MMS-y z atrybutami świątecznymi, np. choinkami - mówi Maria Piechocka z biura prasowego Orange w Warszawie.

Mimo wszystko tradycyjne kartki pocztowe nie dają się wyprzeć. - Co roku miliony ludzi, firm i instytucji pisze życzenia i wysyła je na kartkach - podsumowuje Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej.

Szykując się do świąt, też idziemy z duchem czasu

Przepisy i pomysły na prezenty z internetu, życzenia składane głównie SMS-em, a zdjęcia z Wigilii na Facebooku. Tak wyglądają święta Polaków w XXI wieku.

Nie pamiętam, kiedy po raz ostatni wysłałam kartkę z życzeniami na święta Bożego Narodzenia

- mówi 32-letnia Joanna z Bydgoszczy. Po chwili namysłu dodaje: - Chyba to było w grudniu 2010 roku. Zawsze wysyłam kartkę do mojej ponadosiemdziesięcioletniej babci. Babcia zmarła w maju 2011 roku. Od tego czasu składam życzenia telefonicznie, SMS-ami albo na „fejsie”. Natomiast moi rodzice wciąż są tradycjonalistami. Oni co roku wysyłają ponad 20 kartek do rodziny, a także do kolegów i koleżanek ze studiów czy szkoły średniej - opowiada bydgoszczanka.

Wciąż piszemy kartki

Nie tylko rodzice pani Joanny nie wyobrażają sobie świąt bez wysłania kartki z życzeniami. Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej, przyznaje, że kartki świąteczne to ważny element w polskiej tradycji bożonarodzeniowej. Co roku miliony ludzi, firm i instytucji piszą życzenia i wysyłają na kartkach. - W ubiegłym roku przed Bożym Narodzeniem sprzedaliśmy kilka milionów kartek. W tym roku do naszej oferty trafiły kartki tradycyjne o tematyce świeckiej i religijnej. Zainteresowanie klientów poszczególnymi ich rodzajami różni się w zależności od regionów kraju. W województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim największym zainteresowaniem cieszą się np. kartki o tematyce świeckiej, a w województwach lubelskim, podlaskim i podkarpackim - o tematyce sakralnej - mówi Zbigniew Baranowski.

Niemniej dodaje, że coraz większym zainteresowaniem klientów cieszą się e-usługi.

Od początku roku z platformy Envelo wysłano ok. 1,5 mln neolistów, zakupiono mniej więcej tyle samo neoznaczków, blisko 100 tysięcy osób wysłało neokartkę. Przybyło ponad 100 proc. klientów usług Envelo w porównaniu z rokiem ubiegłym. - Za pośrednictwem Envelo każdy może kupić elektroniczne znaczki, wysyłać listy albo kartki z życzeniami nie wychodząc z domu - słyszymy.

Z kolei o tym, że bardzo chętnie składamy życzenia świąteczne wysyłając SMS-y wspomina Maria Piechocka z biura prasowego Orange Polska. - W „zwykły” dzień roboczy nasi klienci wysyłają średnio ok. 40 mln SMS-ów. W ubiegłoroczną Wigilię było ich ponad dwa razy więcej - 85 mln. Coraz większą popularnością cieszą się MMS-y z atrybutami świątecznymi, np. choinkami. Zastępowane są dostępnymi w smartfonach komunikatorami - mówi Maria Piechocka.

Życzenia na święta ślemy SMS-em i internetem

Chcą się widzieć i słyszeć

Istotną zmianą w zwyczajach Polaków jest również forma kontaktowania się podczas świąt z rodziną mieszkającą poza granicami kraju. Ponad 37 proc. respondentów używa do tego mediów społecznościowych, 25 proc. Skype’a, a 18 proc. darmowych aplikacji na telefonie, czyli większość preferuje korzystanie z rozwiązań umożliwiających kontakt internetowy oraz rozmowy wideo. Tylko 7 proc. potwierdza, że prowadzi z rodziną w okresie świątecznym tradycyjne rozmowy przez telefon.

Internet jest też bardzo cenną bazą wiedzy. Aktywnie korzystamy z urządzeń mobilnych, szukając przepisów kulinarnych, inspiracji na ozdoby świąteczne i dekoracje domu. Z sieci ściągamy też życzenia świąteczne i kolędy oraz muzykę i przydatne aplikacje.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.