18-letni internetowy oszust z Rzeszowa wyłudził 100 tysięcy zł

Czytaj dalej
Fot. K.Łokaj
Katarzyna Mularz

18-letni internetowy oszust z Rzeszowa wyłudził 100 tysięcy zł

Katarzyna Mularz

Prokuratura Rejonowa w Dębicy nadzoruje postępowanie przygotowawcze przeciwko 18-letniemu mieszkańcowi Rzeszowa, któremu zarzuca popełnienie w 2019 roku w porozumieniu z innym mężczyzną szeregu przestępstw.

Podejrzany w tej sprawie 18-latek sprzedawał w internecie sprzęt, którego nie miał.

Prokuratura Rejonowa w Dębicy nadzoruje postępowanie przygotowawcze przeciwko 18-letniemu mieszkańcowi Rzeszowa, któremu zarzuca popełnienie w 2019 roku w porozumieniu z innym mężczyzną szeregu przestępstw. Chodzi o zamieszczanie fikcyjnych ogłoszeń dotyczących sprzedaży telefonów komórkowych, robotów kuchennych i sprzętu elektronicznego na portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Ustalono, iż podczas zamieszczania ogłoszeń na portalach, podejrzany 18-latek podawał fikcyjne dane osobowe i adresowe. Przyjmował wpłaty za towar na rachunki bankowe zarejestrowane na dane tzw. „słupów”, którzy udostępnili mu możliwość korzystania z ich rachunków bankowych, za pomocą których jednocześnie potwierdzał tożsamość innych osób i rejestrował na ich dane karty SIM.

W marcu 2020 mężczyzna został zatrzymany w mieszkaniu w Rzeszowie przez funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji. Nie otworzył im drzwi do mieszkania, mimo wielokrotnego pukania i dzwonienia. Konieczne było sforsowanie ich siłą. Mężczyzna słysząc policjantów wyrzucił przez okno balkonowe dwa telefony i cztery karty SIM, usiłując w ten sposób zatrzeć ślady przestępstwa.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego 18-latek przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, że na oszustwach zarobił około 100 tysięcy złotych.

Prokuratura z powodu m.in. obawy, że podejrzany ucieknie lub się ukryje, skierowała do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie mężczyzny. Sąd zgodził się na 3-miesięczny areszt. 18-latkowi za popełnienie zarzucanego czynu grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Drugi z podejrzanych również przebywa w areszcie.

Katarzyna Mularz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.