Marlena Bogdan

200 lekarzy mniej będzie ratowało ludzi. Pacjenci martwią się, że po Sylwestrze zabraknie lekarzy

Rezydenci domagają się m.in. wzrostu nakładów na służbę zdrowia i leczenie pacjentów Fot. Polska Press Rezydenci domagają się m.in. wzrostu nakładów na służbę zdrowia i leczenie pacjentów
Marlena Bogdan

Największy problem z brakami lekarzy będzie miał Kliniczny szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie. To tu klauzulę opt-out wypowiedziało 184 lekarzy. W tym 86 lekarzy specjalistów.

Od stycznia zabraknie 200 lekarzy na dyżurach nocnych i świątecznych. To wynik wypowiedzeń klauzuli opt-out. Największy problem z brakami lekarzy będzie miał Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie. To tu klauzulę wypowiedziało 184 lekarzy, w tym 86 specjalistów. W rzeszowskim KSW nr 1 - 16 lekarzy rezydentów nie będzie brało dodatkowych dyżurów.

- Liczba złożonych wypowiedzeń jest bardzo niepokojąca, szczególnie że znaczną część tych wypowiedzeń złożyli lekarze specjaliści - mówi Krystyna Skowrońska, posłanka PO. - W skali kraju wypowiedzenia złożyło prawie 3000 lekarzy. Będzie to ogromny problem i w placówkach służby zdrowia mogą wystąpić znaczne braki kadrowe, a co za tym idzie, brak odpowiedniej opieki dla pacjentów - przewiduje Skowrońska. I dodaje, że 6 grudnia wystosowała zapytanie poselskie do ministra zdrowia o to, jakie będą skutki tych masowych wypowiedzeń i jakie działania zamierza podjąć resort zdrowia.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

 • Ile średnio "na rękę" zarabiają lekarze rezydenci
 • Komentarze urzędników w tej sprawie
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marlena Bogdan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.