500 plus, czyli na ostatni moment

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Marta Gawina, Anna Skibicka

500 plus, czyli na ostatni moment

Marta Gawina, Anna Skibicka

Rodzice, którzy złożą wniosek do końca sierpnia, nie będą mieć przerwy w wypłacie pieniędzy. W Białymstoku 500 plus objętych jest ok. 19 tys. rodzin. Wnioski złożyło ok. 13 tys. rodziców.

Składamy wniosek na ostatnią chwilę, ponieważ zawsze brakuje czasu, żeby przyjść do urzędu. W ubiegłym roku w kolejce czekałam ponad trzy godziny. Dzisiaj poszło zdecydowanie sprawniej - przyznaje Marzena Szklarzewska, mama dwójki dzieci. Pieniądze z 500 plus odkłada na konto. - Kiedy córki dorosną, będą miały fundusze na start - dodaje.

- Jest to ogromna pomoc. Za te 500 zł można wysłać dziecko chociażby do przedszkola. - podkreśla inna mama Izabela Otapowicz-Adamska. Obydwie panie spotkaliśmy wczoraj w siedzibie MOPR-u przy ul. Klepackiej. Razem z nimi tłum rodziców. I trudno się dziwić. To ostatni moment, żeby zapewnić sobie pieniądze na dzieci bez poślizgu. - Rodzice, którzy złożą wniosek do 31 sierpnia, dostaną pieniądze do 31 października - przypomina Zdzisława Sawicka, dyrektorka MOPR w Białymstoku.

Jeśli ktoś zgłosi się we wrześniu i październiku, dostanie pieniądze z wyrównaniem, ale później: odpowiednio do 31 listopada lub 31 grudnia. Wnioski będzie można też złożyć po 1 listopada, ale wtedy wyrównania już nie będzie. - Od początku sierpnia wpłynęło do nas ok. 13 tys. wniosków o przyznanie 500 plus. Wydaliśmy blisko 3,5 tys. decyzji - wylicza Zdzisława Sawicka.

Formalności nie załatwiło jeszcze ok. sześciu tys. rodzin.

Blisko połowa zainteresowanych rodziców składa wnioski osobiście. Ale bardzo dużą popularnością cieszy się także droga internetowa.

- Natomiast rodziców, którzy starają się o 500 plus także na pierwsze dziecko zachęcam do osobistej wizyty w naszej siedzibie. Wszelkie pomyłki czy błędy, np. z wyliczeniem dochodu, można wtedy wyjaśnić na miejscu - dodaje dyrektorka MOPR-u.

Obecnie składane wnioski zapewnią rodzicom pieniądze do września 2018 roku. W Białymstoku z programu Rodzina 500 plus obecnie korzysta blisko 19 tys. rodzin. Wsparcie zostało przyznane na ok. 26 tys. 600 dzieci. W całym województwie 500 plus otrzymuje ponad 80 tys. rodzin. Miesięcznie wypłacanych jest ok. 64 mln zł.

Marta Gawina, Anna Skibicka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.