6-latki mogą pójść jeszcze raz do pierwszej klasy [infografika, poradnik]

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Ewa Abramczyk-Boguszewska

6-latki mogą pójść jeszcze raz do pierwszej klasy [infografika, poradnik]

Ewa Abramczyk-Boguszewska

- Są dzieci, które będą ponownie chodzić do pierwszej klasy - mówią w szkołach w regionie. I zaznaczają, że nie chodzi tu o powtarzanie roku.

- Mamy dwoje dzieci, które będą kontynuować naukę w klasie pierwszej. Nie ma natomiast chętnych do kontynuowania nauki w klasie drugiej - mówi Elżbieta Antosiak, dyrektor SP 23 we Włocławku.

Żeby lepiej się nauczyć

Niewtajemniczeni mogą pomyśleć, że dzieci te będą powtarzać klasę. Tymczasem - jak przekonuje ministerstwo edukacji - wcale nie o to chodzi. Rzecz w tym, aby sześciolatki, które poszły obowiązkowo do pierwszej klasy we wrześniu 2015, miały szansę na lepsze przyswojenie wiedzy i umiejętności. Jeśli rodzic uzna, że jego dziecko potrzebuje dodatkowego roku na utrwalenie materiału z klasy pierwszej, może złożyć w szkole wniosek o kontynuowanie nauki przez dziecko.

Ponadto ministerstwo dało obecnym drugoklasistom, którzy rozpoczęli naukę w wieku 6 lat we wrześniu 2014, możliwość kontynuacji nauki w klasie drugiej od 1 września 2016.


Sześciolatki znów w klasie 1
Create your own infographics

W obu przypadkach uczeń nie podlega promocji, co oznacza, że nie otrzymuje świadectwa. Po prostu, zamiast pójść do następnej klasy, będzie nadal uczyć się w pierwszej lub drugiej.

Druga klasa idzie dalej

We Włocławku w sumie chętnych do kontynuowania nauki w pierwszej klasie jest 53. Do klasy drugiej będzie ponownie chodzić 12 uczniów. W pierwszej klasie rozpocznie natomiast naukę 175 dzieci.

Do włocławskiej SP 23 zapisanych jest 39 pierwszoklasistów, w tym 17 sześciolatków. - Na razie nie wiadomo, ile klas utworzymy - dodaje Elżbieta Antosiak. - Bardzo dużo chętnych, bo aż 54 dzieci, mamy do zerówki. Będą tu trzy oddziały. Musimy bowiem pozostawić trochę rezerwowych miejsc dla dzieci, które mogą zostać zapisane później. W przypadku naszej szkoły dość często zdarza się, że rodzice przemeldowują się, aby dziecko znalazło się w rejonie naszej szkoły. Wtedy musi ono zostać przyjęte. Dlatego nie możemy od razu utworzyć oddziałów o maksymalnej liczbie dzieci.

Obowiązek szkolny dla dzieci 7–letnich i prawo do edukacji szkolnej dla 6-latków
Od roku szkolnego 2016/2017 obowiązkiem szkolnym są objęte dzieci od 7 roku życia. Dziecko 6-letnie ma prawo do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej, o ile korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole.
Jeśli dziecko 6–letnie nie uczęszczało do przedszkola, rodzice również mogą zapisać je do pierwszej klasy. W takim przypadku niezbędna jednak będzie opinia z poradni psychologiczno – pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.

W SP 63 w Bydgoszczy będzie według obecnych danych 55 pierwszaków. - Mamy zapisanych 19 sześciolatków - informuje Przemysław Kotłowski, dyrektor SP 63. W pierwszej klasie będzie kontynuować naukę 5 osób, w drugiej - jedna.

- Według danych w pierwszych klasach naukę kontynuować będzie 132 uczniów - informuje Agnieszka Przybył z biura obsługi mediów i komunikacji społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy. Tutaj do szkół obwodowych zapisanych jest 446 dzieci. - Nie mamy informacji o wieku kandydatów - mówi Elżbieta Wiewióra, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu bydgoskiego ratusza. - W rekrutacji otwartej zgłosiło się natomiast do szkół 340 chętnych, w tym 130 sześciolatków.

Na razie nie wiadomo, ile pierwszych klas zostanie utworzonych w bydgoskich szkołach. Wszystko zależy od liczebności oddziałów. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Bydgoszczy, dzieci musi być powyżej 11, aby mogła powstać klasa.

Poczekają na pierwszaki

- Naukę w klasie pierwszej ma zamiar kontynuować 4 dzieci - mówi z kolei Aleksandra Wojciechowska, zastępca dyrektora SP 32 w Toruniu. - W sumie mamy zapisanych 42 pierwszoklasistów. Większość z nich to sześciolatki. Siedmiolatków jest niewiele. To dzieci, które w ubiegłym roku uzyskały odroczenie obowiązku szkolnego. Sporo chętnych jest do zerówki oraz naszych oddziałów przedszkolnych, które ruszą od września.

Według ostatnich danych udostępnionych przez Urząd Miasta Torunia, chętnych do ponownej nauki w klasie pierwszej będzie we wrześniu 101 uczniów. Ze wstępnego sondażu wynika, że w klasie pierwszej w roku szkolnym 2016/2017 naukę w toruńskich szkołach rozpocznie 284 sześciolatków.

Jak podkreślają dyrektorzy szkół, nie są to ostateczne dane, ponieważ rodzice mają prawo zapisać dziecko do szkoły nawet do końca wakacji. A jak mówią, takie sytuacje się zdarzają. Szkoły zapewne przyjmą dzieci z otwartymi ramionami, bo w tym roku każdy pierwszoklasista jest na wagę złota.

Zdecydowana większość rodziców postanowiła pozostawić swoje dzieci w przedszkolu. Na przykład we Włocławku takich sześciolatków będzie 383. Do szkolnych zerówek pójdzie 211 dzieci.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.