7 tysięcy firm w województwie łódzkim ma długi w ZUS. Dłużnicy mogą stracić chorobowe

Czytaj dalej
Agnieszka Olejniczak

7 tysięcy firm w województwie łódzkim ma długi w ZUS. Dłużnicy mogą stracić chorobowe

Agnieszka Olejniczak

ZUS wysyła swoim dłużnikom powiadomienia o zaległościach w płaceniu składek. Do tej pory zakład wysłał około 7 tys. powiadomień, które powinny dotrzeć do płatników w województwie łódzkim.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na terenie województwa łódzkiego od połowy lutego wysyłał 7 tys. informacji do płatników składek, którzy mają zadłużenie w zakładzie. W pierwszej kolejności informacje wysyłane są do płatników zgłoszonych do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Te osoby bowiem, mogą stracić prawo do zasiłku, jeśli składki nie są wnoszone na bieżąco.

Najwięcej dłużników ma I Oddział ZUS w Łodzi. Wysłano do nich 3.350 listów.

II Oddział ZUS w Łodzi, który siedzibę ma w Zduńskiej Woli wysłał korespondencję do 1.140 osób.

Oddział ZUS w Tomaszowie Mazowieckim powiadomił 2.530 dłużników.

Jak informuje ZUS, celem wysyłki jest powiadomienie płatników jakie wpłaty zostały przekazane na indywidualne numery rachunku składkowego NRS, w jaki sposób zostały podzielone, rozliczone i jaka jest obecnie zaległość na koncie płatnika.

Wszystko po to, by płatnicy wiedzieli, że od tego roku zmienił się sposób opłacania składki - jednym przelewem - ale także sposób jej księgowania.

W pierwszej kolejności wpłata pokrywa najstarsze zaległości. Jeżeli więc nawet od stycznia składka płacona jest na bieżąco, to idzie na pokrycie wcześniejszych długów i może się okazać, że przedsiębiorca nie ma opłaconej aktualnej składki.

To może pozbawić płatnika ubezpieczenia chorobowego. Warunkiem utrzymania prawa do niego jest terminowa wpłata składki w wymaganej wysokości. Utrata prawa do ubezpieczenia chorobowego, to utrata prawa do zasiłku w przypadku choroby.

ZUS informuje, że jest możliwość utrzymania prawa do ubezpieczenia chorobowego, nawet w przypadku zadłużenia. Trzeba wystąpić do ZUS-u z wnioskiem o przywrócenie terminu opłacenia składek i uregulować wcześniejsze zadłużenie lub rozłożyć je na raty. Jeśli będzie zgoda ZUS, ubezpieczenie chorobowe zacznie znów działać, ale po upływie 90 dni nieprzerwanego podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Agnieszka Olejniczak

Redaktor "Dziennika Łódzkiego" pracuje w lokalnej redakcji w Zduńskiej Woli od września 1999 roku. Wydawca trzech lokalnych tygodników ukazujących się wraz z "Dziennikiem Łódzkim" na obszarze siedmiu powiatów w regionie zachodnim województwa łódzkiego: "Nad Wartą", "Nad Wartą Weekend" oraz "Naszego Tygodnika Zduńska Wola - Łask". Dziennikarka związana z prasą regionu sieradzkiego od 1991 roku. Główny obszar zainteresowania zawodowego to tematyka lokalna.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.