ABW zatrzymało pracowników banku, którzy oszukiwali na certyfikatach

Czytaj dalej
Fot. Paweł Łacheta/Zdjęcie ilustracyjne
Wiesław Pierzchała

ABW zatrzymało pracowników banku, którzy oszukiwali na certyfikatach

Wiesław Pierzchała

Agenci CBA – na wniosek Prokuratury Regionalnej w Łodzi – zatrzymali w środę w Poznaniu i w Wielkopolsce 12 byłych i obecnych pracowników ogólnopolskiego banku komercyjnego oferujących klientów certyfikaty uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych zamkniętych, którzy – według śledczych – dopuścili się oszustwa. W wyniku ich działalności ponad 60 osób miało stracić 12,5 mln zł.

Bankowcy byli kompletnie zaskoczeni i nie stawiali oporu. Ich przesłuchania odbywają się w Poznaniu.

- Dotychczasowe ustalenia śledztwa, prowadzonego wspólnie z Delegaturą CBA w Poznaniu, wskazują, iż podczas sprzedaży tych certyfikatów instrumentów finansowych klientom indywidualnym, pracownicy banku wprowadzali klientów w błąd co do bezpieczeństwa środków ulokowanych we wskazanych funduszach, gwarancji osiągnięcia zysku w wysokości przekraczającej wysokość oprocentowania tradycyjnych lokat bankowych oraz nakłanianiu do kupna certyfikatów inwestycyjnych tych funduszy z zapewnieniem, iż są to produkty finansowe nieobarczone ryzykiem zbliżone do tradycyjnych lokat bankowych, gwarantujące pewny zysk i umożliwiające wystąpienie z funduszu z bezwarunkową wypłatą zainwestowanych pieniędzy – wyjaśnia Krzysztof Bukowiecki, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Łodzi.

Sprawa jest rozwojowa, co oznacza, że wkrótce może dojść do kolejnych zatrzymań.

Wiesław Pierzchała

Jestem dziennikarzem w redakcji "Dziennika Łódzkiego". Jestem sprawozdawcą sądowym i opisuję najciekawsze procesy i rozprawy. Ponadto zajmuję się policją, prokuraturą, tematyką historyczną oraz związaną z łódzkimi zabytkami i rodami fabrykanckimi. Regularnie omawiam na łamach gazety nowe książki o tematyce historycznej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.