Jerzy Doroszkiewicz

Adrian Górynowicz odtworzył Chanajki. Wirtualnie. Teraz cały świat ujrzy historyczne osiedle Białegostoku

Adrian Górynowicz odtworzył Chanajki. Wirtualnie. Teraz cały świat ujrzy historyczne osiedle Białegostoku Fot. Adrian Górynowicz
Jerzy Doroszkiewicz

Adrian Górynowicz kilka lat temu odtworzył w komputerze nie tylko fasadę nieistniejącego hotelu Ritz, ale nawet restaurację. Dziś w Muzeum Historycznym pokaże ulicę Głuchą z przedwojennych Chanajek.

Skąd pomysł na „odkrywanie Białegostoku” w technologii 3D?

Studiując gospodarkę przestrzenną na Politechnice Białostockiej zainteresowałem się grafiką 3D. Wybierając temat pracy inżynierskiej u prof. Edwina Koźniewskiego zdecydowałem się nie na odtwarzanie komputerowe istniejących budynków, ale pójść kroczek dalej i stworzyć coś, czego już nie ma. I tak powstał film „Odzyskana historia. Hotel Ritz”. Teraz można go oglądać w Muzeum Historycznym w Białymstoku.

W ubiegłym roku stworzył pan grę planszową „Busin€$stok”.

Po stworzeniu filmu z Ritzem składałem wnioski o stypendia na odtworzenie fragmentu ulicy Kilińskiego czy Wielkiej Synagogi, ale bez powodzenia. Paradoksalnie - udało się dostać na grę planszową. Z perspektywy czasu wiem, dlaczego nie dostawałem stypendiów. Brakowało mi po prostu jeszcze umiejętności i wyczucia w przygotowywaniu grafiki i ... przy pisaniu wniosków.

W dalszej części tekstu:

 • Dowiesz się, co zobaczymy w wirtualnych Chanajkach
 • Dowiesz się, na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas oglądania „Chanajki w VR”
 • Poznasz szczegóły wystawy w Muzeum Historycznym

 

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Jerzy Doroszkiewicz

Szeroko pojęta kultura - to temat rzeka, który można eksplorować w nieskończoność. A że w Białymstoku dzieje się wbrew pozorom sporo - warto o tym pisać. A kiedy jest czas - skonfrontować z tym, co dzieje się w Polsce i świecie i podzielić się przemyśleniami z Czytelnikami i Internautami. Stale zaglądamy do Opery i Filharmonii Podlaskiej, śledzimy poczynania Teatru Dramatycznego, ale nie zaniedbujemy Białostockiego Teatru Lalek i teatru szkolnego Wydziału Sztuki Lalkarskiej. A zatem - do zobaczenia na imprezach i do poczytania

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.