Akcja "Expressu Ilustrowanego" Od placu Wolności do Niepodległości!

Czytaj dalej
(MSM)

Akcja "Expressu Ilustrowanego" Od placu Wolności do Niepodległości!

(MSM)

Chcemy, by w tym roku, kiedy to obchodzone jest 100-lecie odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów, reprezentacyjna ulica Łodzi tonęła w narodowych barwach.

I niech tak też będzie w kolejnych latach. Aby ułatwić świętowanie rocznicy i dekorację budynków redakcja „Expressu Ilustrowanego” we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi chce pomóc tym łodzianom, którzy nie będą mogli na własną rękę zorganizować dekoracji. W miarę możliwości udostępnimy elementy dekoracyjne do aranżacji okien, balkonów mieszkań oraz witryn lokali przedsiębiorców znajdujących się na frontowych elewacjach budynków przy ulicy Piotrkowskiej. Elementy te będą spójne z dekoracją elewacji pałacu Juliusza Heinzla, obecnej siedziby Urzędu Miasta Łodzi.

Dla kogo materiały

Właściciele lokali (mieszkalnych i użytkowych) ulokowanych przy ul. Piotrkowskiej, a których okna i witryny wychodzą bezpośrednio na Pietrynę mogą od redakcji „Expressu Ilustrowanego” bezpłatnie otrzymać zestaw dekoracyjny. w jego skład będzie wchodzić biało-czerwona flaga wraz z drzewcem oraz kilka kotylionów, które można np. nakleić na szybę okna. Ci, którzy się pierwsi zgłoszą mogą też liczyć na rozety.

Gdzie i kiedy będą rozdawane

Materiały będą rozdawane mieszkańcom całej ul. Piotrkowskiej, ale warunkiem ich otrzymania jest posiadanie mieszkania lub lokalu usytuowanego bezpośrednio przy ul. Piotrkowskiej, tak by otrzymane materiały miały gwarancję ekspozycji od frontu ulicy. Dekoracje  będą wydawane od 30 października do 9 listopada lub do wyczerpania puli, w biurze ogłoszeń „Expressu Ilustrowanego” przy ul. ks. Skorupki 17/19 , od poniedziałku do piątku w godz. 12 – 16. Osoby, które otrzymają materiały narodowe powinny udekorować swoje lokale między 5 a 10 listopada , a zdjąć nie wcześniej niż 13 listopada (skoro Sejm zdecydował, że także poniedziałek, 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy). W tym czasie na ul. Piotrkowskiej będzie się odbywać szereg imprez patriotycznych, przejdzie nią też specjalny marsz.

11 listopada 1918 r. w Łodzi cztery polskie organizacje niepodległościowe (Dowborczycy, Grupa Legionowa, POW, PPS) po informacj o kapitulacji cesarskich Niemiec rozpoczęły akcję rozbrajania Niemców. Po południu na ulicach pojawiły się polskie patrole, mające zapewnić ład i porządek. Były wyjątkowo liczne, bo zamiast spodziewanych 300 ludzi stawiło się ponad 500. Dochodziło do rozbrajania pojedynczych żołnierzy i policjantów niemieckich. Walki rozpoczęły się po godz. 16 gdy doszło do utarczek pomiędzy Polakami, a manifestacją żydowskiej organizacji „Bund”, która w czasie marszu ulicą Piotrkowską wznosiła hasła popierające bolszewicką rewolucję. Podczas ataku na niemieckie koszary (dziś róg ul. 1 Maja i Żeligowskiego) zginął porucznik Antoni Dobrowolski. 19-letni Bronisław Sałaciński zginął podczas próby zdobycia dworca Łódź Fabryczna, a 17-letni Stefan Linke został śmiertelnie ranny w czasie próby zdobycia komendy policji. Na Nowym Rynku w walce między patrolem niemieckim a grupą polskich bojowców śmierć ponieśli: ppor. Józef Bukowski (23 l.), Eugenia Wasiak (20 l.), Jan Gruszczyński (17 l.), Stefan Kołodziejczak (29 l.).

(MSM)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.