Antek, Zbyszek i inni to są nasi posłowie! [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. archiwum prywatne
Agata Wolańska

Antek, Zbyszek i inni to są nasi posłowie! [WIDEO]

Agata Wolańska

1 czerwca na obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży lubuskie będzie reprezentowało 12 posłów.

Temat tegorocznych obrad? „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”.

Julia Graczyk i Justyna Skorupska z Gimnazjum w Starym Kurowie przyjrzały się postaci Anny Makowskiej - Cieleń. - Była ogromną przyjaciółką naszej szkoły. Fundowała stypendia, stworzyła także Towarzystwo Przyjaciół Starego Kurowa, które funkcjonowało tu przez lata, wspierając młodzież ze zdolnościami artystycznymi - mówi Mariola Sikora, nauczycielka i opiekunka uczennic - posłów. A ponieważ dziewczyny zajęły pierwsze w Lubuskiem, wzięły także udział w sejmowej komisji, która przygotowuje uchwały na posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Antek Paluta i Zbigniew Trojanowski z Zespołu Szkół w Dobiegniewie na warsztat wzięli ks. Tadeusza Kuśnierza. To on - zdaniem chłopców - mógłby być patronem obecnej ul. Jedności Robotniczej. - Ta ulica nie powinna się tak nazywać. Kojarzy się z czasem Polski komunistycznej - mówi Antek. - O ks. Tadeuszu Kuśnierzu słyszeliśmy wiele dobrego, wprowadzając się do Dobiegniewa - mówi Ewa Paluta, opiekunka chłopców, prywatnie mama Antka.

Wprawdzie od rady miejskiej uczniowie dowiedzieli się, że szanse na zmianę nazwy ulicy są niewielkie, ale za to radni zaproponowali przygotowanie wystawy. No i za swoją akcję reprezentacja Dobiegniewa też zasiądzie w sejmowych ławach.

W sumie województwo lubuskiej 1 czerwca w Warszawie będą reprezentowali: Julia Graczyk i Justyna Skorupska z Gimnazjum w Starym Kurowie, Nadia Oleszczuk i Alicja Łagowska z LO w Rzepinie, Antek Paluta i Zbigniew Trojanowski z Zespołu Szkół w Dobiegniewie, Anna Drapała i Natalia Nowicka z SP 1 w Żarach, Tymon Radzik i Konrad Chrzanowski z Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze oraz Karolina Staszak i Amadeusz Bednarczyk z Technikum Leśnego w Rzepinie (kolejność według punktacji, jaką młodzie dostali za projekty, które przygotowali).

Agata Wolańska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.