Arkadiusz Marciszek

Arseniusz Finster: - Pójdę w procesji, ale będę niósł swój krzyż [wideo]

Burmistrz (drugi od lewej) w tym roku nie będzie uczestniczył w procesji jako przedstawiciel samorządu. Jego udział będzie miał charakter całkowicie Fot. archiwum "Gazety Pomorskiej" Burmistrz (drugi od lewej) w tym roku nie będzie uczestniczył w procesji jako przedstawiciel samorządu. Jego udział będzie miał charakter całkowicie prywatny.
Arkadiusz Marciszek

O Chojnicach stało się ostatnio głośno w całym kraju. Wszystko dzięki temu, że burmistrz chce wspierać zapłodnienie techniką in vitro.

Zbliża się Wielki Piątek, od kilkunastu lat ulicami Chojnic przechodzi procesja Drogi Krzyżowej. Zawsze uczestniczył w niej burmistrz Arseniusz Finster, niosąc krzyż. Tym razem tak nie będzie.

Nikt z duchownych nie poinformował go o przemarszu. Nikt też nie wystąpił do miasta, aby sfinansowało wydanie po raz kolejny książeczki pod tytułem „Rozważania Drogi Krzyżowej”, w której były między innymi zawarte przemyślenia Finstera.

Burmistrz deklaruje, że w tym roku też pojawi się podczas uroczystości, ale nie już nie „na świeczniku”.

- Odrzuciłem taki oto kierunek myślenia. Arseniusz, jesteś katolikiem? Jestem. To nie powinieneś wspomagać programu in vitro - mówi burmistrz.

Ja, będąc katolikiem, jestem też burmistrzem świeckiego miasta. Czy katolik skorzysta z in vitro, to sprawa jego sumienia, ja chcę tylko dać możliwość.

Ze strony opozycji pojawiły się zarzuty, że jego działania mają kontekst polityczny.

- Na pewno nie prowadzę promocji in vitro w związku z tym, że chciałbym kandydować do parlamentu. Zapewniam, że Sejm jest jest ostatnim miejscem, w którym chciałbym się znaleźć - mówi burmistrz.

Przy okazji Finster wspomina, że dwukadencyjność do tyłu jest po prostu zwykłą podłością prawną i ma nadzieję, że jej nigdy w Polsce nie będzie.

Przypomnijmy, że chojniccy radni przyjęli pod konsultacje nieco zmodyfikowany wniosek, w którym oprócz in vitro ujęto zapis o finansowaniu innych metod wspomagania płodności.Arkadiusz Marciszek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.