Augustów. Błonia nad rzeką Netta zmienią swoje oblicze

Czytaj dalej
Fot. PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne z Szydłowca
Helena Wysocka

Augustów. Błonia nad rzeką Netta zmienią swoje oblicze

Helena Wysocka

Augustowskie władze rozstrzygnęły konkurs na projekt koncepcji obiektu, a dzisiaj burmistrz jedzie do ministerstwa sportu, by zabiegać o pieniądze na tę inwestycję.

- Jestem zdeterminowany - nie ukrywa Wojciech Walulik. - Zrobię wszystko, by baza powstała jak najszybciej.

W lipcu tego roku władze miasta ogłosiły konkurs na opracowanie koncepcji ośrodka sportów wodnych, który ma powstać nad Nettą. Przy okazji poprosiły też urbanistów o propozycje zagospodarowania terenu Gimnazjum nr 1 oraz błoni nad rzeką.

- Otrzymaliśmy dziesięć prac z całego kraju - informuje Anna Samel z urzędu miasta. - Wszystkie zostały ocenione przez niezależny sąd konkursowy. Autorzy czterech najlepszych zostaną nagrodzeni.

Komisja konkursowa uznała, że najlepszą ofertę złożyło biuro architektoniczne z Szydłowca. Koncepcja zyskała uznanie m.in. za funkcjonalność obiektów, trafnie oddających charakter miejsca. Sąd konkursowy docenił także to, że obiekt doskonale wpisuje się w przestrzeń, a poza tym „szanuje wartości przyrodnicze terenu”. Autor najlepszej koncepcji otrzyma 18 tysięcy złotych, ale nie tylko.

- Przygotuje także projekt inwestorski wraz z kosztorysem - precyzuje burmistrz Walulik. - Mam nadzieję, że do końca marca przyszłego roku będziemy mieli już pozwolenie na budowę.

Koncepcja zagospodarowania błoni, która będzie realizowana.

- Jako włodarz, ale też były kajakarz zrobię wszystko, by powstał jak najszybciej - dodaje rozmówca. - Mam świadomość, że taka baza jest niezbędna.

Marzeniem augustowskich władz jest, by jej otwarcie nastąpiło w końcu minionego roku, a najdalej w 2018. Później, sukcesywnie ma być realizowana koncepcja zagospodarowania błoni.

- W przyszłym roku na pewno do budynku gimnazjum zostanie przeniesiony urząd miasta - planuje Wojciech Walulik. - A dalsza realizacja projektu, z drobnymi poprawkami, zależy od możliwości finansowych. Mam nadzieję, że uda się nam pozyskać na inwestycję fundusze zewnętrzne.

Autorzy trzech wyróżnionych koncepcji otrzymali od 4 do 8 tys. zł nagrody.

Helena Wysocka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.