Krzysztof Bednarek

Będzie strefa płatnego parkowania w Drawsku Pomorskim

Będzie strefa płatnego parkowania w Drawsku Pomorskim Fot. Krzysztof Bednarek
Krzysztof Bednarek

Drawsko Pomorskie. Klamka zapadła. Za pozostawienie auta w centrum miasta trzeba będzie płacić. Uchwała zacznie obowiązywać przed wakacjami.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Drawsku Pomorskim radni przyjęli uchwałę w sprawie strefy płatnego parkowania. Dwóch radnych - Tomasz Walkiewicz i Romuald Kurzątkowski - było przeciwnych. Pozostali radni głosowali za przyjęciem uchwały. Kiedy zacznie obowiązywać nowe prawo? Dokładnie nie wiadomo, ale wszystko wskazuje na to, że w maju, a najpóźniej w czerwcu.

Burmistrz Zbigniew Ptak uważa, że uruchomienie płatnej strefy parkowania powinno nastąpić z chwilą rozpoczęcia działalności przez Bank PKO BP na pl. Konstytucji. Bank rozpoczął właśnie remont pomieszczeń po sklepie spożywczym Duet. Remont potrwa 3-4 miesiące.

- Mieszkam w pobliżu placu Konstytucji. Parking, który tutaj jest, przez cały czas zajmują właściciele i pracownicy pobliskich sklepów i instytucji. A jeżeli ktoś chce załatwić sprawę w centrum miasta, to nie ma gdzie stanąć - powiedział nam radny Eugeniusz Storoniak.

- Tę uchwałę przyjęliśmy również z myślą o przyjezdnych turystach. Mam nadzieję, że po wprowadzeniu opłat znajdą się dla nich wolne miejsca. Będą mogli pozostawić na chwilę swoje auta, wybrać się na zakupy, zwiedzić gotycki kościół, który jest wizytówką miasta. Romuald Kurzątkowski też nie jest przeciwnikiem wprowadzenia opłat za parkowanie w centrum miasta, uważa jednak, że uchwała przedstawiona na sesji nie jest w pełni czytelna i dlatego głosował przeciwko.

- Moim zdanie uchwała powinna zostać przyjęta wraz z regulaminem korzystania z płatnych parkingów. W tym regulaminie powinna zostać uwzględniona możliwość wykupienia miesięcznego abonamentu na miejsca parkingowe przez podmioty działające na placu Konstytucji. Nie ma chyba potrzeby by osoby, które w godzinach pracy trzymają tutaj auta codziennie, biegały do parkomatu z drobnymi. Moim zdaniem uchwała powinna również uwzględniać potrzeby kobiet w ciąży i rodzin z małymi dziećmi.

Takie rozwiązania funkcjonują z powodzeniem w innych miastach. W naszej uchwale brakuje takich zapisów. Nie podoba mi się również to, że parkomaty nie będą wydawały reszty. Dlatego głosowałem przeciwko. Strefa płatnego parkowania obejmuje parkingi przy pl. Konstytucji, części ulic Ratuszowej, 4 Marca, Piłsudskiego (od pl. Konstytucji do ul. Pocztowej) oraz ul. Sybiraków.

Bilet trzeba będzie kupić w jednym z czterech parkomatów rozmieszczonych w strefie płatnego parkowania, a następnie umieścić go za szybą pojazdu. Nie tylko Romualda Kurzątkowskiego zaniepokoiła informacja, że ustawione automaty nie będą zwracały reszty. Radna Zofia Nowicka na sesji też zastanawiała się, czy nie lepiej byłoby zakupić parkomaty, które resztę będą wydawały? Zastępca burmistrza Marek Tobiszewski wyjaśnił jednak, że takie rozwiązanie byłoby dla gminy dużo bardziej kosztowne.

- Przy tak małych strefach, jak nasza, to jest nieopłacalne - powiedział.

Przyjęte w uchwale opłaty nie są wygórowane. Za 20 min. postoju trzeba będzie zapłacić 50 gr, za godzinę postoju 1,50 zł, za drugą godzinę 1,80 zł, za trzecią godzinę 2,10 zł, a za każdą następną 1,50 zł. Opłaty pobierane będą od poniedziałku do piątku w godz. od 10 do 18. Z opłat zwolnione będą służby miejskie i niepełnosprawni.

Parkomaty przyjmować będą monety o nominale 5 zł, 2 zł, 1 zł, 50 gr, 20 gr i 10 gr. Kto nie wykupi biletu, lub przekroczy czas parkowania wyznaczony na bilecie, musi liczyć się z dodatkową opłatą w wysokości 20 zł (w przypadku zapłaty w ciągu 7 dni), lub 50 zł, gdy termin 7 dni zostanie przekroczony.

Za porządek w płatnej strefie parkowania odpowiedzialni będą kontrolerzy strefy płatnego parkowania zaopatrzeni w specjalne identyfikatory, którzy wystawiać będą również wezwania do zapłaty dodatkowej. Mandaty za łamanie przepisów ruchu drogowego będą mogli wystawić policjanci i strażnicy miejscy.

Krzysztof Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.